I přesto, že česká vláda i elektrárenský gigant ČEZ trvá na tom, aby byly další dva bloky Jaderné elektrárny Temelín dostavěny, je možné, že se tak nestane. Problematická je totiž finanční stránka celé věci. Informaci přinesly Hospodářské noviny.
Levně desítky let
Dostavba Temelína je v současnosti výhodná jak pro ČEZ, tak i Česko. Jaderná elektrárna totiž může produkovat po celá desetiletí levnou energii.
"Zatímco dnes stojí výroba megawatthodiny elektrické energie v hnědouhelné elektrárně spalující plyn dokonce 60 eur, z nukleárního zařízení přije jen na 8-10 eur provozních nákladů," uvedl Jan Tomaník, analytik energetickcýh firem ve společnosti Wood & Company. ČEZ by podle něho měl Temelín dostavět.
Problémem u zmíněných cen je ale to, že jde o ceny bez nákladů na vybudování elektrárny. Další potíže mohou způsobovat emisní povolenky. Elektrárny totiž musí totiž kupovat právě ty, tedy "jakési" pokuty za vypouštění skleníkových plynů do vzduchu, píší Hospodářské noviny.
Konec povolenek?
U plynu se jedná o cenu 5 eur za megawatthodinu, u uhlí 15 eur. Jaderná elektrárna oxidy uhlíku nevypouští, nic tedy neplatí. Konec povolenek by přitom elektřinu z tepelných elektráren radikálně zlevnil.
Právě povolenky, případný tlak Německa na české politiky a také ceny plynu jsou rizika, která ohrožují budoucí výnosy z nových bloků Temelína.
Čtěte také:
Kdyby Temelín stál tam, co Fukušima, nic by se nestalo, tvrdí Kocourek
Chalupa ke kritice Rakušanů: Není důvod k panice. Tsunami tady nehrozí
Okamura: Japonské memento pro nás
Dva vojenské speciály přivezly lidi evakuované z Japonska
Klaus oponuje kritikům jádra: Jsou to populisti
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas