Psali jsme:
Ministerstvo otestuje žáky základních škol. Výsledky ale tají
Státní maturita příští rok? Kdo ví, jak to dopadne
Žádné nastavování laťky
Existují dva typy testů. „Ověřovací čili monitorovací test má zjistit, jestli testovaní zvládali předepsané minimum. V ideálním případě by měla být úspěšnost 100 procent. Druhým typem je test rozlišovací čili přijímací, který má testované seřadit a úspěšnost má být kolem 50 až 60 procent," píše Němeček.
Když ministr Josef Dobeš nastoupil do úřadu, testování základních škol si představoval jako čistě ověřovací. „Tady nejde o nastavování laťky pro studenty. Chceme mít pouze jasno, jak na tom která škola s výsledky vzdělávání je," řekl minulý rok Dobeš Lidovým novinám.
Motivace, aby vyházeli špatné žáky
„Od Dobešových slov neuplynul rok a už se mají podle testů rozdělovat peníze!" upozorňuje Němeček. „Uvažujeme o tom, jak motivovat školy," svěřil se LN Dobešův náměstek Ladislav Němec.
„Pokud budou na výsledcích testů školy finančně závislé, bude je to hlavně spolehlivě motivovat, aby se zbavili žáků, kteří kazí výsledky," hodnotí snahu ministerstva komentátor.
„Navíc na jednu stranu chce Dobeš testovat plošně a vytvořit konkurenční tlak, na druhou stranu chce výsledky tajit," upozorňuje na nesrovnalosti Němeček a dodává, že sám ministr v tom má trochu hokej.
Čtěte více:
Odborné školství je na pokraji vyhubení. Dobeš se zhrozil
Sobotka (ČSSD): Bilancování vládních výsledků ve školství je velmi neradostné a tristní
Školství má horečku. Státní maturity ji srazí, míní optimista Dobeš
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš