Podle nejnovějších informací byl útočník křesťanský fundamentalista s krajně pravicovými názory. Počet obětí obou útoků podle aktuálních informací dosáhl čísla 92. Za své činy může podle norského práva pachatel pykat ve vězení až 21 let.
Naše lhostejnost
Čeští politici útok unisono odsoudili, bez ohledu na to, na které straně spektra stojí.
Prezident republiky Václav Klaus zaslal norskému králi kondolenční telegram. "Důrazně odsuzuji barbarské metody a skutky, které vedly k tomuto krveprolití a které nelze ničím ospravedlnit," napsal v něm.
Europoslanec za ČSSD Jiří Havel považuje útok v Norsku i za útok na celou Evropu a sociální demokracii. „Útok na norské sociální demokraty a sociálně demokratickou mládež je i útokem na nás. Naším největším nepřítelem je lhostejnost. Naše lhostejnost," napsal na facebooku Havel.
Místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová s ním souhlasí. „V zásadě se to dá považovat za útok na všechny principy demokracie," řekla pro ParlamentníListy.cz Benešová.
„Událost v Norsku je strašná, je útokem na hodnoty všech normálních lidí. Je to zbabělý a hnusný čin, o to smutnější, že jeho cílem byli naprosto bezbranné a nevinné oběti. Jako takový si zaslouží odsouzení," vyjádřil se pro ParlamentníListy.cz poslanec ČSSD Jan Hamáček.
Během soboty si desítky sociálně-demokratických uživatelů sociální sítě Facebook měnilo své profilové fotografie na norské vlajky. Mezi nimi i místopředseda strany Zdeněk Škromach.
John: Je to memento
"Děsivé krvavé události v Norsku mne šokovaly. V krásné zemi fjordů byly krutě povražděny desítky nevinných lidí. Po temné noci jako by nevyšlo slunce. Vyslovuji touto cestou hlubokou soustrast všem pozůstalým, všem lidem v Norsku. Buďme nyní v našich myslích s tvrdě zkoušenými obyvateli severské země," sdělil občanům první místopředseda ČSSD Michal Hašek.
Hašek: Po temné noci jako by nevyšlo slunce
Předseda Věcí veřejných Radek John v souvislosti s teroristickými akcemi v Norsku uvedl, že zloba, nenávist a násilí je právě to, co svět v ekonomické krizi potřebuje ze všeho nejméně. „Události v Norsku, smrt nevinných lidí by měla být mementem na té šílené cestě, po které se řítí současné lidstvo. Je třeba hledat cestu domluvy. Nikoliv cestu stupňování agresivity a násilí. To platí jak pro Evropu, Asii, Ameriku, tak pro Českou republiku," prohlásil John.
John: Lidstvo se řítí po šílené cestě. Události v Norsku jsou mementem
Nečasova kondolence
Česká vláda přiznává, že vzhledem k zapojení státu do protiteroristického úsilí je třeba případná rizika nepodceňovat a odpovídajícím způsobem se připravovat. Situaci se snaží uklidnit ministr obrany Alexandr Vondra. „Podle prvotních informací, které jsem dostal, není v tuto chvíli důvod k zvlášť mimořádným opatřením," informoval Vondra.
Premiér Petr Nečas dnes dopoledne zaslal kondolenční dopis norskému premiérovi Jensi Stoltenbergovi. Píše v něm: "Vážený pane předsedo vlády, dovolte mi vyjádřit Vám i norskému lidu mou hlubokou lítost nad včerejší tragédií v Oslu a na ostrově Utoya, která stála životy desítky nevinných lidí. Já i občané České republiky jsme v tuto těžkou dobu v myšlenkách s Vámi a především s rodinami, které ztratili své blízké. Česká republika odsuzuje jakýkoliv projev extrémního násilí. Události, které se staly ve vaši zemi, českými občany i mnou osobně hluboce otřásly."
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš Urban