Teroristé nemusí být jen islamisté
Podle HN přišla Evropa děsivým teroristickým útokem o obecně sdílenou iluzi, že čelí jen vnějšímu nepříteli. Že proti "nám" stojí jen islamisté, kteří udělají vše, aby zničili náš svět. Komentátor míní, že s brutální silou vyplula na povrch stará, potlačená pravda, že extremismus je nebezpečný bez ohledu na náboženství, etnickou nebo národnostní příslušnost.
Deník Mladá fronta Dnes (MfD) i Lidové noviny (LN) poukazují na to, že po masakru v Norsku nastal nejvyšší čas rozejít se s bonmotem bývalého premiéra ČR Miloše Zemana, že "každý muslim není terorista, ale každý terorista je muslim".
Vrah se zaštiťoval křesťanstvím a Churchillem
V Norsku vraždil vzdělaný mladý muž, který se ve svých webových pamfletech zaštiťuje Winstonem Churchillem, anglickými morálními filozofy a křesťanstvím, poznamenává MfD. Křesťané, kteří dosud neproblematicky spojovali islám s terorismem a hrozbou, jsou podle autora raněni a opakují: "To přece nejsme my - to bylo řádění psychopata!"
Lidové noviny zaráží na Breivikově činu snadnost provedení i úspěšnost. V tomto smyslu ho přirovnává k 11. září 2001 v Americe. Tehdejší úspěch Al-Káidy, která zasáhla 75 procent ze stanovených cílů, předstihl běžnou účinnost elitních vojenských jednotek. Fanatismus se svými improvizovanými prostředky zaskočil obranu té nejsofistikovanější společnosti planety, píšou LN. Totéž lze podle nich říci i o Breivikovi - i on zaskočil společnost vychovávanou k férovosti, otevřenosti a liberalismu.
Osamělý vlk Breivik
Samotného Breivika pak list přirovnává k jinému osamělému vlkovi, Američanovi jménem Timothy McVeigh. "I on nahlížel svět jako zápas dobra se zlem, jako boj 'rurální Ameriky', lpící na tradičních hodnotách svobody, s liberálním mainstreamem, který vítězí a celou zemi posunuje k nesvobodě," píše deník. Z toho pramenila McVeighova frustrace, která ho v dubnu dovedla k pumovému atentátu na federální budovu v Oklahoma City, při kterém zahynulo 168 lidí, připomíná komentátor LN.
Upozorňuje, že i v dnešní Evropě frustruje jistou část společnosti pocit, že nemůže mluvit do toho, co rozhodují elity, že oponentura politické korektnosti je vytěsňována. Tím prý ale autor nechce říci, že ta část společnosti účtuje s demokracií, natožpak, že inklinuje k teroru, naznačuje jen, že se tu otevírají jakési nůžky.
Andrease Breivika teď pochopitelně odsuzuje celý svět, ale měli bychom vědět, že nespadl z Měsíce, uzavírá deník.
Čtěte více:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš, čtk