Zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) ale dnes zmínili, že nechápou, proč byla žaloba podána vůči nim, když oni nebyli organizátoři stávky. Stávka v dopravě byla navíc organizována více subjekty. Jejich právníci navíc tvrdí, že žádný zákon porušen nebyl.
"Je zajímavé, že nás žaluje ministerstvo financí a ne předseda vlády," uvedl k tomu předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil.
Psali jsme:
- Došlo na Kalouskova slova. Stávkovali a je tu žaloba. Filip šokován
- Soud zakázal stávku. Kalousek: Stávkujte a budete trestáni
Stávka se nakonec uskutečnila, ale až ve čtvrtek 16. června. Podle odborů ji svolávala Koalice dopravních odborových svazů. "Žalována je ale ČMKOS," podotkli dnes odboráři.
"Na prvním brífinku už se řeklo, kdo stávku vyhlásil. Bylo to 13 subjektů a ne ČMKOS," uvedl k tomu Zavadil s odkazem na Koalici dopravních odborových svazů (KDOS).
České soudy mají nyní říct, zda odbory mají právo na stávku, nebo ne. Městský soud má nyní na stole určující žalobu od ministra financí Miroslava Kalouska, kterou se snaží označit červnový protest za nezákonný. Vrchní soud zase posuzuje odvolání odborářů.
SLEDUJEME téma stávka
ČMKOS prý již připravila odvolání, kde vysvětluje, proč nesouhlasí s důvody žaloby. Podle vedoucího právního oddělení ČMKOS Víta Samka jde zejména o to, aby soudy určily zákonnost, případně nezákonnost celé stávky.
Zákony prý porušuje vláda
Podle šéfa Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka ale zákony porušuje především vláda. "Z tohoto titulu je pravda na naší straně. Není nejmenší důvod, že by stávka mohla být nezávislými soudy posouzena jako nezákonná," podotkl dnes Pomajbík.
Zavadil k tomu dodal, že vláda jen "hraje komedii pro lidi". Určovací žalobou podle něj prokázalo ministerstvo financí svoji nekompetentnost. Jde totiž o to, že jediným důkazem o vyhlášení stávky je prý jen novinový článek. "Prvním stupněm hlouposti je nevědomost a chtěl bych říct, že pan ministr byl tímto stupněm poznamenán," dodal Zavadil na adresu ministra financí Miroslava Kalouska.
Odborům se nelíbily reformy, které připravila vláda premiéra Petra Nečase (ODS). Nesouhlasí se zdravotnickými reformami, kde se obávají zavedení standardu a nadstandardu vyhláškou ministerstva zdravotnictví a ne zákonem, jsou také proti zvyšování spoluúčasti pacientů. Nelíbí se jim ani penzijní reforma. Njevíce jim vadí vybudování druhého penzijního pilíře. Návrh zákoníku práce považují odbory za protiústavní, například zpřísňování režimu na nemocenské dovolené.
Na ministerstvu práce a sociálních věcí ve středu dokonce zasedla expertní skupina, která by měla vytvořit zákon, který by právo na stávku poupravil. Odboráři k tomu dnes podotkli, že si za tím dokážou představit jen postupné omezování demokratických principů a ústavních práv občanů.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb