Ještě po jednání tripartity, na kterém se vláda kromě odborů sejde i se zaměstnavateli, hodlají odbory podat pozměňovací návrhy k zákonům reformujícím penzijní systém. Mezi 24. a 28. srpnem budou reformní zákony projednávat výbory Poslanecké sněmovny. Již před časem přitom expertní tým tripartity dojednal, že by na takzvané předdůchody mohli zaměstnancům spořit zaměstnavatelé, kteří by částku ve výši dvou nebo tří procent jejich hrubé mzdy odváděli na účty zaměstnanců u penzijních fondů.
ČKMOS: Kalousek ani neví, koho žalovat
ČMKOS se na stávce také vyjádřila k určovací žalobě, kterou na ni v červenci podalo ministerstvo financí. Týkala se stávky v dopravě vyhlášené na 13. června. V tento den se stávka nakonec nekonala, protože ji Městský soud v Praze předběžným opatřením vydaným 10. června zakázal. Odbory ji musely přeložit na 16. června. Podle soudu nebyla vyhlášena včas. Rozhodnutí o předběžném opatření přitom odborům soud předal přímo před jednáním, které odboráři měli mít s vládou v sobotu 11. června. "My jsme to považovali za podraz," řekl předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil.
Podle odborů je přitom žaloba podána na ČMKOS, která stávku neorganizovala. To je podle nich nesmyslné. "Představte si, že váš soused něco provede a vám dají žalobu," řekl Zavadil. Prvním stupněm hlouposti je podle něj nevědomost. "Já myslím, že pan ministr (financí Miroslav) Kalousek byl tím prvním stupněm hodně poznamenán," dodal Zavadil. Postup ministerstva ve věci stávky odbory považují za neústavní, protože porušuje právo občanů na stávku.
Čtěte také:
Odbory svolaly happening proti reformě zdravotnictví
Odbory nechtějí zdravotní reformu. Protestovat budou i pantomimou
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: qot