Bursík: Kdybych nebyl nemocný, protestovat bych na Šumavě

31.07.2011 12:44 | Zprávy

Exministr životního prostředí Martin Bursík, který se zotavuje po klíšťové encefalitidě, se poprvé vyjádřil k protestům na Šumavě. Zásahy policistů i kácení stromů odsuzuje. Tvrdí, že les prochází několika fázemi a kůrovec je přirozenou součástí, se kterou se příroda sama vypořádá.

Bursík: Kdybych nebyl nemocný, protestovat bych na Šumavě

„Nejprve bych se vydal za ředitelem parku Janem Stránským a snažil se ho přesvědčit, aby odvolal policii, kterou poslal na lidi bránící unikátní přírodu u Ptačího potoka. Aby tam zastavil kácení a zahájil dialog s odborníky. Kdybych neuspěl, jel bych podpořit blokádu," řekl Aktuálně.cz Bursík, co by dělal, kdyby na tom byl zdravotně lépe.


Bursík: Stráský je nekompetentní osoba

Bursík považuje ředitele NP Šumava Stráského za naprosto nekompetentní osobu a odsuzuje kácení stromů ve vysoce chráněné oblasti kolem Ptačího potoka. „Jsem ve spojení s několika vědci, kteří sledují kácení u Ptačího potoka. Představte si, že se kácí i stromy, z nichž už kůrovec vylétl. A současně jsou ke kácení označeny stromy, ve kterých kůrovec vůbec není," rozčiluje se Bursík.

„Proč správa parku rozhodla zasahovat v cenné lokalitě s rašeliništi, kde se vyskytuje zvláště chráněný tetřev obecný a datlík tříprstý? Proč nekácí na sever od Ptačího potoka, kde je kůrovec rozšířen, kde není bezzásahové území, nepotřebují tam výjimku a je to místo, které je blíže Modravě než Ptačí potok?" ptá se ještě Bursík.

Příroda si s tím poradí

Exministr dává za příklad Bavorský les, který byl také napaden kůrovcem, ale les se zde nekácel. „Pojďte se podívat na tu apokalypsu, kterou kůrovec v Bavorském lese způsobil. Teď už mi nevolají, na tom samém místě je vzrostlý les," upozorňuje Bursík a dodává, že les prochází přirozenými fázemi a jednou z nich je právě období napadení kůrovcem. „Tohle je fascinující proces obměny generací lesa, na který se jezdí na Šumavu dívat lidé z celého světa," tvrdí Bursík a kritizuje zásahy člověka.

Přestože má Stráský podporu současného ministra životního prostředí Tomáše Chalupy, vědci na protest proti ředitelově rozhodnutí odešli z vědecké rady národního parku a založili stínovou radu. Několik nevládních organizacích se už obrátilo na Evropskou unii a Brusel žádá vysvětlení, co se na Šumavě děje.

REPORTÁŽ: Válka o Šumavu na vlastní oči: Riskantní akce málem skončila smrtí


Čtěte více:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…