Nejvíce pobírají lidé v peněžnictví a pojišťovnictví
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) popisuje ve své Zprávě o základních tendencích příjmové a výdajové situace domácností ČR platovou situaci také v dalších krajích. Na Zlínsku si lidé polepšili o 3,7 procenta, na Královéhradecku o 3,3 procenta, na Olomoucku o 3,1 procenta a na Liberecku o 3 procenta. Informuje o tom server prvnízprávy.cz.
Největší platy pobírají zaměstnanci v peněžnictví a pojišťovnictví. Tady je průměrná mzda více jak dvojnásobná oproti národnímu průměru. Jedná se o 53 043 korun. Vysoké mzdy mají také lidé v oborech informatiky a komunikací nebo výroby a rozvodu elektřiny, plynu a tepla.
Nejnižší průměrná mzda, kolem 12 400 korun, je v odvětví ubytování, stravování a pohostinství. V administrativě, podpůrných činnostech, zemědělství, lesnictví a rybářství byl plat průměrně 16 500 korun.
Nominální mzdy rostly nejpomaleji od roku 2000
Největší propad platů postihl zaměstnance veřejné správy a obrany. O tři procenta byl snížen plat profesním, vědeckým a technickým činnostem. Pracovníkům v kultuře a zábavě klesly platy přibližně o dvě procenta.
V prvním čtvrtletí rostly nominální mzdy nejpomaleji od roku 2000. V podnikatelské oblasti se platy zvyšovaly, ale ve veřejném sektoru klesly. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda byla 23 144 korun. Meziročně narostla o necelou pětisetkorunu.
Související:
- Bulvár zjišťoval platy: Máme se lépe než před deseti lety
- Dobeš nemá na platy učitelů. Sáhne na peníze školníkům a kuchařkám
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe