Pacienti můžou ale podle ministerstva zdravotnictví soud kdykoliv kontaktovat.„Podíleli jsme se na výběru prvních 18 rozhodců, znalců v oblasti zdravotnického práva a rozhodčího řízení. Tito rozhodci byli vybráni a nyní přijímají na rozhodčím soudu podání pojištěnců na řešení sporů právě prostřednictvím Rozhodčího soudu," informoval pro rozhlas náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.
Jenže lidé nemají často povědomí, co všechno potřebují k tomu, aby se na takový soud obrátili.
„Především si pacient musí opatřit dokumenty, výpisy ze své zdravotnické dokumentace, které prokazují, že skutečně trpí nějakou určitou nemocí, že potřebuje léčbu, byť je ta léčba nákladná a že mu ta léčba byla smluvním zdravotnickým zařízením odmítnuta a jeho zdravotní pojišťovna se postavila odmítavě k vyřízení jeho dotazu, kde tu péči může čerpat," vysvětlil právník Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců
Znamená to vzdát se soudního sporu
Rozhodčí soud pro zdravotnictví je společný projekt ministerstva zdravotnictví, Platformy zdravotních pojištěnců a Hospodářské komory. Měl by umožnit rychleji a levněji řešit spor nemocných s lékaři a zdravotními pojišťovnami. Tyto strany se ale musí na rozhodčím soudu s pacientem dobrovolně domluvit. Sdružení ambulantních specialistů před tím lékaře varuje.
„Přihlásit se k rozhodčímu soudu znamená vzdát se klasického soudního sporu. Vzhledem k tomu, jak se velmi obtížně definuje nárok pacienta, velmi komplikovaně probíhají soudy, bylo by nezodpovědné na straně kterékoliv strany volně souhlasit s tím, že by o tom nerozhodoval soud, ale nějaký volený rozhodčí soudce," doplnil předseda sdružení Zorjan Jojko.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb