„Já si vlastně žil spokojený život, ale pravdou je, že mě k návratu do politiky provokovalo působení Jiřího Paroubka. Příčil se mi nejen zásah proti CzechTeku, ale taky šířící se bafuňářství, cynismus a arogance," řekl k tomu.
Paroubek: Jeho nestoudnost mne nepřekvapuje
Paroubek k rozhovoru Vondry ParlamentnímListům.cz řekl, že nestoudnost lidí jako je pan Vondra jej vůbec nepřekvapuje.
„Pokud jde o CzechTek, tak to je téma, které je již trochu ohrané, ale k tomu policejnímu zásahu tam jsem nedal příkaz já, ale k němu došlo proto, že tisíce lidí vstupovaly na pozemky, jejichž majitelé si to nepřáli. Já jsem ale za ta léta, kdy byly vedeny soudní spory kolem zásahu policistů, nezaznamenal, že by některý spor policie prohrála. Z mého hlediska tedy k žádnému nezákonnému zásahu nedošlo, takže já nevím proč Vondra hovoří o svém vstupu do politiky kvůli tomu," poznamenal ironicky Paroubek.
SLEDUJEME TÉMA Kauza Vondra
Pomáhal lotyšské vládě
Než do politiky Vondra opětovně vstoupil, tak působil v poradenské firmě Dutko Worldwide, která se zabývá lobbismem. Vondra ale vysvětlil, že „neleštil kliky u českých vládních úřadů." „Pracoval jsem hlavně v zahraničí: například lotyšské vládě jsem pomáhal organizovat summit NATO, pomáhali jsme Juščenkovi na Ukrajině, ázerbájdžánské opozici a jinde," zmínil.
Vrátil se ovšem v kritické době, kdy ODS již šéfoval Mirek Topolánek. „Topolánka jsem znal, protože jsme spolupracovali v České euroatlantické radě. Dnes je mu možné ledacos vyčítat, ale já ho tehdy vnímal jako člověka, který Ódéesku otevíral novým lidem," podotkl ministr obrany.
Do toho ovšem prý překvapivě dostal nabídku na kandidaturu ODS v Litoměřicích na senátora. „V tom kraji mám chalupu, mám ho rád, část mých předků odtud pochází a já si říkal, že si vyzkouším, zda dokážu obstát ve demokratických volbách. Do té doby jsem se totiž pohyboval ve jmenovaných politických funkcích, a nikdy si tudíž neprošel volebním mlýnkem," pronesl k tomu.
Z ProMoPra jsem neměl ani korunu
V rozhovoru také nadhodil problém kauzy ProMoPro. Zdůraznil však, že z ní nikdy neměl ani korunu: „Na ProMoPru jsem skutečně nevydělal ani jednu korunu. Samozřejmě, že skandalizace mě stála část mé pověsti. Abych to shrnul: české předsednictví mi přidělalo pár šedin ve vlasech, stála mě část zdraví, ale neměl jsem z toho ani korunu."
Jako šéf resortu obrany pak také sdělil, že českou armádu stále naše vlast potřebuje. Problémem je však technika. Nová španělská letadla Casa jsou totiž poruchová, což ostatně Vondra pro Reflex i přiznal. Neřekl však, jak tento problém bude dál řešen.
SLEDUJEME Kauzu CASA
Pořídit si vojenskou techniku není jako si koupit škodovku
„Ano, máme problém s casami, jenže to není, jako když si člověk pořídí novou škodovku. Vojenská technika je specializovaná věc. Samozřejmě na tom leží punc předražených nákupů, v nichž už nesmíme pokračovat. Jednak na to nemáme, jednak to kazí dobrou pověst armádě. Změnili jsme proto dva zákony. Jeden přinutí víc veřejných zakázek soutěžit, ne je zadávat přímo. A druhý omezí roli prostředníků, kteří nákupy velice prodražovali," dodal k tomu Vondra.
Nakonec se vyjádřil i k osobě Václava Klause. Je zajímavé, že právě Vondra a Klaus jsou jediní vrcholní představitelé Česka, kteří v politice vydrželi dvě uplynulá desetiletí.
„Václavu Klausovi pomalu končí druhé volební období a já si opravdu myslím, že tu práci nedělal špatně. Ve sporu o globální oteplování jsem na jeho straně. Což ovšem neznamená, že jsem s ním ve všem souhlasil nebo souhlasím. Ale rozhodně nebudu v čele těch, kteří ho posílají na smetiště dějin."
Mít na triku ProMoPro, tak se zastřelím
Když ministr obrany hovoří o bafuňářství, tak tomu už Paroubek nerozumí vůbec. „Já mít na svém triku tu kauzu ProMoPro, tak bych se střelil do hlavy, být na jeho místě. Je to přesně, jako v tom Švejkovi: Být na jeho místě, věděl bych, co je moje povinnost. No, a když jde o to bafuňářství, tak já jako předseda sociální demokracie jsem si vymínil, že nebudu mít žádný plat a ani žádné náhrady a kromě toho ze svého platu, který mám v Poslanecké sněmovně, rozdávám každý rok asi 200 tisíc korun. Tady bych se chtěl zeptat, co dělá pro veřejnost pan Vondra?" zaútočil exšéf ČSSD.
I na další Vondrův atak ohledně cynismu Paroubek zareagoval. „Cynismus je tehdy, když politik nebere ohledy na veřejné mínění a ani na fakta. Pan ministr přitom přihlížel tunelu - možná že ho i spoluorganizoval - ale určitě ten tunel za několik set miliónů toleroval! A to přitom dělá, že se ho to netýká. Já už tedy nevím, co je větším příkladem cynismu. Já jsem odešel po vítězných volbách z čela sociální demokracie a on není schopen odejít ani z téhle funkcičky ministra obrany a myslí si, že se nic nestalo. Jinými slovy, gratuluji lidem k takovému ministrovi obrany," dodal pro ParlamentníListy.cz Paroubek.
Čtěte také:
- Kauza Vondra natvrdo: Prohlédněte si trestní oznámení
- Vondra? Toho znám. Ale jen od vidění, přiznal šéf ProMoPra
- Hulinský: Nechce Vondra zveřejněním auditu jen zakrýt svou aféru?
- Vondrův audit je "mediálně citlivý". Koluje ale i po internetu
- Kalousek: Kdokoli spojený s kauzou Promopro nemůže dále pokračovat ve funkci
- Kalousek odvolal Hendrichovou. Kvůli kauze Vondra
- Zakázku pro ProMoPro šetří policie. Kvůli podezření na trestný čin
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová