S herečkou se přišli rozloučit bývalí vysocí představitelé komunistické strany. Nechybí mezi nimi bývalý generální tajemník Miloš Jakeš či bývalý pražský tajemník městského výboru strany Miroslav Štěpán. Nynější stranické vedení zastupuje předseda KSČM Vojtěch Filip.
"Setkávali jsme se na akcích, mítincích a v posledních týdnech, které prožila po nemocnicích, jsem ji velmi držel palce, aby se z toho dostala. Bohužel to nepomohlo, ale budu na ni v dobrém vzpomínat," uvedl pro ParlamentníListy.cz Filip.
Ze seriálových kolegů nedorazil nikdo
Na pohřeb Jiřiny Švorcové přišlo okolo 150 fanoušků seriálu Žena za pultem, který ji proslavil. Ze seriálových kolegů ale nepřišel nikdo. Mezi prvními hosty je i komunista Vojtěch Filip, který přinesl kytici rudých růží. S manželem Jiřím Kepkou dorazila i herečka Gabriela Vránová, která měla s kolegyní spory. Švorcová ji totiž nařkla, že žadonila o titul zasloužené umělkyně, což Vránová popírá. Rozloučit se přišli i Antonín Hartl a Kamila Moučková.
V úvodu obřadu se hraje Valčík na rozloučenou. Zatímco bratr zesnulé se drží, jeho manželka hlasitě pláče. Obřadní síní se ozývá nahrávka se slovy zesnulé: „Za všechno a za většinu věcí si člověk může sám. Být Švorcovou není zrovna lehké."
Švorcové hlas zazněl při recitaci Florianovy básně
Po smutečním proslovu, v němž zazněla slova o talentované herečce, kterou diváci milovali, a o nesmírně citlivém a laskavém člověku, jehož odchod je pro blízké nenahraditelnou ztrátou, promlouval ke smutečním hostům znovu hlas Švorcové. Přednáší báseň od Miroslava Floriana Vzápětí začala hrát píseň Rožnovské hodiny.
Obřad pomalu končí. Pozůstalí vstávají a naposledy vzdávají bouřlivým potleskem herečce hold. Bratr Švorcové pláče, musí ho podpírat manželka. Jako první jde pozůstalým kondolovat předseda KSČM Vojtěch Filip.
Byla to skutečně "paní herečka"
„Odešla jedna z nejlepších českých hereček, nesmírně charakterních a citlivých. To, s jakým názorem žila, je jedna věc, ale jako herečka i jako člověk byla nesmírně vnímavá, citlivá a zkušená. Byla to skutečně ´paní herečka´. Rád vzpomínám na jejího Krále Šumavy, Ženu na pultem, ale i další filmy nebo inscenace," řekl po zprávě o skonu herečky pro ParlamentníListy.cz režisér Zdeněk Troška.
Nikdy ho nepřestane mrzet, že se Švorcovou nikdy netočil, a dodnes ho to mrzí. „V soukromí jsme byli kamarádi a já jsem si ji nesmírně vážil právě proto, že nepřevlékla kabát. Jsou kolegové, kteří to udělali a udělali by kdykoli, kdežto ona byla stále svá a za svým přesvědčením si stála," ocenil Troška.
Byla výbornou kolegyní a svůj život nepoplivala
Smířlivě vzpomínají na Jiřinu Švorcovou i kolegové z Vinohradského divadla, kde strávila dlouhých čtyřicet let. „Když si odmyslím její aktivitu v politice, musím říci, že byla výbornou kolegyní, i když moc blízko jsme k sobě neměli, přiznal pro Blesk Jaroslav Satoranský. „Nikdy mi neublížila a svým způsobem si jí vážím, že nepřevlékla rychle kabát a nepoplivala si tím tak celý svůj život," dodala Jiřina Bohdalová.
Jinak na ni vzpomíná Pavel Landovský, který pod tlakem normalizačního režimu v sedmdesátých letech emigroval. „Dobrá herečka, ale špatný a hloupý člověk, který nevědomky podporoval totalitní vládu a její zločiny. Švorcová byla v týmu těch, kteří se zasloužili o můj déle než dvacetiletý zákaz v československých sdělovacích prostředcích," prohlásil Landovský pro Týden.cz.
K věci:
Komunisté změnili pravidla dnešního pohřbu herečky Švorcové
Poslední slovo zemřelé Švorcové: Jeli jste v tom se mnou všichni ...
Režisér Troška o smrti Švorcové: Nepřevlékla kabát. Na rozdíl od jiných
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová