Tajné služby se díky novele zákona dostanou k výpisům z mobilů

23.08.2011 6:58 | Zprávy

Ministerstvo vnitra vložilo do připravované novely zákona o elektronických komunikacích ustanovení, podle kterého budou provozovatelé komunikačních sítí muset poskytovat provozní a lokalizační údaje z mobilních telefonů a internetu vedle policie také civilní kontrarozvědce (BIS) a Vojenskému zpravodajství (VZ). Píše to deník Právo. Vláda by se novelou měla zabývat koncem září.

Tajné služby se díky novele zákona dostanou k výpisům z mobilů

Právo uvedlo, že požadované údaje prozradí kromě kontaktů dotyčného člověka také jeho každodenní pohyb, jak jej zachytí technika operátorů, a to až o půl roku zpátky.

Monitoring mobilů bude mít stejné podmínky jako u odposlechů

Poslanci za ODS Marek Benda a Jan Vidím se shodli, že tajné služby by měly mít k těmto údajům přístup jen za velmi přísných podmínek. "Muselo by to mít stejný režim jako odposlechy," řekl listu Benda.

Mluvčí BIS Jan Šubrt možné zneužití těchto údajů odmítl. "Nechceme to jen tak, ale se souhlasem soudce jako v případě odposlechů," uvedl mluvčí. Podle něj jsou pro BIS provozní a lokalizační údaje velmi důležité a v některých případech jsou prý cennější než samotný obsah rozhovoru.

Novela zákona o elektronických komunikacích reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu, který v květnu konstatoval, že policie získávání telefonních výpisů nadužívá, a tento institut prolamující právo na soukromí zrušil. Podle novely budou mít operátoři povinnost uchovaná data řádně zabezpečit proti zneužití, a také bude přesně určeno, že data se mají uchovávat po dobu šesti měsíců.

Údaje budou vydávány kvůli závažnějším trestným činům

"Novela trestního řádu omezuje možnost vyžadovat provozní a lokalizační údaje jen pro účely trestního řízení vedeného pro úmyslný trestní čin s horní hranicí trestní sazby nejméně tři roky," řekl minulý týden Právu mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Související:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Diskuse je proti našim zájmům, spustil Foltýn. Slova dochází už i Marvanové

8:45 Diskuse je proti našim zájmům, spustil Foltýn. Slova dochází už i Marvanové

Stane se nový trestný čin neoprávněná činnost pro cizí moc součástí legislativy České republiky? Pro…