Ředitel politického odboru kanceláře prezidenta republiky Ladislav Jakl se ohradil proti tomu, aby ho novináři označovali za příznivce extrémně pravicových hnutí. Připomíná, že příznivci nacistů mají blíž k levici, protože jim nic není odpornější, než čistý kapitalismus a dodává, že on pouze prosazuje svobodu slova a ne žádné extremistické názory jako např. Zelení. Jaklův komentář přináší dnešní deník Právo.
Politika je soubojem dobra a svobody
Kde jsou hranice svobody projevu? Kdy je třeba zasáhnout proti lidem, kteří vyslovují své názory? To jsou otázky, kterými se autor zabývá ve spojitosti s tím, že ho novináři označili za podporovatele extrémní pravice. Přitom neudělal niv jiného, než že poskytl rozhovor do jedné knihy a byl u toho manažer neonacistické hudební skupiny Conflict 88 Robert Fürych.
„Důležité je přece, co říkáte, ne komu to říkáte. Ostatně mnohem horší zkušenosti než s lidmi neznámými mám se známými novináři schopnými překroutit při svém boji každé slovo," vysvětluje Jakl.
Jakl o sobě tvrdí, že celý život bojoval za svobodu, především za svobodu projevu. Politiku pak vnímá jako střet dobra a svobody, kdy on stojí na jedné straně a ti, kteří prosazují dobro za každou cenu, stojí na straně druhé. I nacisté, fašisté či komunisté se přece snažili prosadit svůj pohled na to, co je to dobro a při prosazování svého dobra neváhali sáhnout k nejtvrdšímu násilí.
V této souvislosti Jakl dodává, že by nezakazoval ani poněkud ostřejší kapely, byť uznává, že hranice mezi zpěvem a svobodou slova na straně jedné a propagací násilných hnutí na straně druhé je tenká. Připomíná však také, že zpěv Internacionály pod prapory totalitní ideologie nikdo nepostihuje.
Související:
Jakl dal rozhovor manažerovi neonacistické kapely. Prověrky se nebojí
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp