Sociolog Jan Keller, který svými postoji inklinuje k levicové politice, prohlašuje, že pravicová vláda má v ruce už jen poslední kartu, kterou si může udržet poslušnost občanů. Nezbývá ji nic jiného, než apelovat na národní cítění. Jen to už dnes mohou pociťovat stejně bohatí i chudí. Komentář Jana Kellera přináší deník Právo.
Nejdřív zhasli a teď to maskují
Keller v této souvislosti připomíná ekonomickou transformaci z devadesátých let minulého století, na které vydělalo pár jedinců, ale čtyřicet procent národa přivedla tzv, na buben. Dnes nemohou vyjít pomalu ani od výplaty k výplatě. Pravicoví politici se snaží oněch čtyřicet procent přesvědčit, že patří s těmi bohatými k jednomu národu, a proto ještě není tak zle.
Profesor Keller na ParlamentníchListech.cz:
Profesor Keller chudým: Máte méně práv než bezdomovci
Drábek učí Čechy spořit peníze. Profesor Keller křičí smíchy
Profesor Keller: Kdo ještě něco má, toho vláda dorazí
Profesor Keller: Nečeká nás Řecko, ale USA. Bankrot podle pravice
Keller: Islandská revoluce. A miliony ožebračených důchodců k tomu
„Apel na národ a národní pospolitost je zaručený způsob, jak demagogicky promíchat vítěze majetkových přesunů a ty, kdo na ně tvrdě doplatili," zlobí se Keller.
Nejhorší na tom je, že promluvy o národě pronáší stejní politici, kteří byli u moci již v devadesátých letech a ze svých pozic umožnili, aby se ekonomická transformace země odehrála jaksi potmě, bez řádného dozoru. Dnešní pravicové reformy mají pak podle Kellera zprivatizovat to, co z funkčního veřejného sektoru ještě zbylo.
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp