SLEDUJEME téma: Ladislav Bátora
Bátora, krize a školství
„Po skončení akce se na chvilku setkali. Hovořili o současné politické situaci a nemohli se vyhnout kauze Bátora, kde má prezident podobný pohled jako ministr Dobeš. Řeč se měla stočit ale i na reformu vysokého školství či snižování byrokracie na ministerstvu školství," řekl pro ParlamentníListy.cz dobře informovaný zdroj.
Psali jsme: Josef Dobeš: Kalousek je provokatér. Bátora a nácek? Drzost
Prezident Klaus se v současnosti do boje o Bátoru aktivně nezapojil. Ve čtvrtek prohlásil, že se odmítá zapojit do politických tanečků kolem úředníka Ladislava Bátory a protestů TOP 09. Podle něho ve hře stran nezbývá pro prezidenta žádná specifická úloha, uvedl Klaus v Českých Budějovicích podle Novinek.cz při zahájení agrosalonu Země živitelka. „Ať si to řeší vláda, skutečně. Já to za důstojné nepovažuji, ale je to primárně jejich vzájemná hra a není to pro prezidenta žádná specifická úloha," prohlásil Klaus.
Jak to začalo
ParlamentníListy.cz jako první informovaly, že Kalousek požadoval odchod Bátory již na zasedání vlády 10. srpna, kde o něm měl mluvit jako o starém fašounovi. Pak už o něm do médií hovořil jako o rasistovi.
Čtěte více: Kalousek pohrozil odchodem z vlády. Kvůli „fašounovi" Bátorovi
Na dalším jednání vlády 17. srpna opustili ministři TOP 09 její zasedání s tím, že měl Bátora urazit ministra TOP 09 Karla Schwarzenberga. Bátora na Facebooku reagoval na ministrovo prohlášení do médií, že se Bátora na ministerstvo hodí jako pazdeří k jisté části těla.
Bátora musí mlčet
Schwarzenberg potom navíc v sobotu o Bátorovi uvedl: „Zkuste na ministerstvo školství strčit nos a uvidíte, proč jsem to řekl. Kdyby to byl účetní na ministerstvu zemědělství, tak proti tomu nic nemám. Zrovna s těmi názory na školství, to nejde. To je jako kdybych ustanovil známého pedofila ředitelem dívčí školy."
Související:
Bátora se nesmí pro tisk vyjadřovat. Ministři TOP 09 se zasedání vlády nadále nezúčastní a posílají své náměstky. ParlamentníListy.cz ale informovaly, že sám Miroslav Kalousek jako ministr financí před lety jmenoval Bátoru do představenstva státem kontrolovaného podniku.
Klaus proti bátoriádě
První velká kontroverze kolem Bátory vznikla, když se objevila zpráva, že se má stát náměstkem ministra školství Josefa Dobeše. Ten se po tlaku premiéra Nečase a médií nakonec nestal náměstkem, nýbrž poradcem ministra a později byl pověřen vedením personálního oddělení ministerstva.
Prezident Václav Klaus se tehdy Bátory zastal a celou kampaň označil za bátoriádu a příznak diktatury politické korektnosti. „Je to hluboce konzervativní, autenticky pravicový člověk, který se zúčastňuje různých veřejných akcí proti věcem, se kterými nesouhlasí. Patří mezi ně Evropská unie, protože si pravděpodobně myslí - stejně jako já - že je Evropská unie, zejména ve svém dnešním provedení, mylnou konstrukcí a že je třeba tento názor říkat nahlas...Za sebe říkám, že jsou mi názory pana Bátory v mnohém blízké. I já raději tradici než údajný pokrok," řekl o Bátorovi konzervativec Klaus.
Čtěte více: Klaus: Kauza Bátora je malá hilsneriáda
Odpůrci Bátorovi vyčítají, že kandidoval před mnoha lety za pravicovou Národní stranu, která ostře kritizovala romskou minoritu a vystupovala proti členství v EU.
Bátora je předsedou konzervativní euroskeptické Akce D.O.S.T., která dlouhodobě podporuje prezidenta Václava Klause. Do Senátu kandidoval za Suverenitu Jany Bobošíkové.
Psali jsme: Kalousek rozbíjí vládu, vypálila ODS. Dostali úžeh, odmítá ministr
Akce D.O.S.T. pořádala například demonstrace proti Lisabonské smlouvě. Na těchto akcích spolupracovala Strana svobodných občanů Petra Macha, Bobošíkové Suverenita, několik politiků z ODS jako například europoslanci Ivo Strejček a Hynek Fajmon, senátor Jiří Oberfalzer či bývalí poslanci Eva Dundáčková a Jan Schwippel a další občanská sdružení.
Aktivity D.O.S.T. mají sympatie Hradu
D.O.S.T. má také sympatie Hradu, především Ladislava Jakla a Petra Hájka. Sám prezident Václav Klaus šel pozdravit odpůrce Lisabonu na akci D.O.S.T., která se konala po druhém irském referendu před Hradem a nedávno zástupce iniciativy přijal ve své kanceláři.
Psali jsme: Hlasy ze zákulisí. Co může doopravdy být za kauzou Bátora
Bátora byl členem Strany svobodných občanů, ale kvůli své kandidatuře za Suverenitu ze strany vystoupil. Konzervativec a odpůrce EU Bátora vystudoval anglistiku a amerikanistiku na Filosofické fakultě UK, posléze ekonomiku zahraničního obchodu na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde později absolvoval i doktorské studium mezinárodních politických vztahů, a nakonec vystudoval pražskou Právnickou fakultu. Působil v podnicích Škodaexport, ČEZ či ČKD Holding Praha a v dalších společnostech. Vyučoval v církevní Vyšší odborné škole publicistiky.
Čtěte také:
-
Nečas: TOP 09 kašle na vládu. Kalousek: Starej se o neonacistu Bátoru
-
Vyhoďte Bátoru, nebo John nedostane funkci. TOPka jako břitva
-
Hrůza z Bátory padla na Francouze: Češi, to si říkáte demokrati
-
Vedení Véček se postavilo za Bátoru. Nesmí být ale již aktivistou
-
Bobošíková: Kníže, sbal se, odjeď na Orlík a dej si do znaku krtečka
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík