Romové potřebují práci, ale stát jim ji bere, tvrdí starosta Nového Boru

31.08.2011 12:08 | Zprávy

Podle starosty Nového Boru Jaromíra Dvořáka (TOP 09) je kritika radnic za zvýšenou kriminalitu ve Šluknovském výběžku neoprávněná. Město nemá práci, kterou by Romům nabídlo. Stát prý znesnadňuje možnost dělat veřejně prospěšné práce.

Romové potřebují práci, ale stát jim ji bere, tvrdí starosta Nového Boru

Dvořák tvrdí, že vzdělávací kurzy a státní programy na integraci Romů do většinové společnosti se minuly účinkem. Romové podle něj potřebují především práci, píše server Novinky.cz.

Stát Romům znemožňuje zaměstnání ve veřejně prospěšných prácích

Stát prý nevytváří zakázky, které by přinesly nová pracovní místa pro nekvalifikované pracovníky, ale ještě víc omezuje fungující opatření. Romové tak přicházejí i o poslední možnost, jak pracovat.

Příkladem je třeba znevýhodnění podmínek pro zaměstnávání lidí na úklid prostřednictvím veřejně prospěšných prací (VPP), které finančně dotuje úřad práce.

„Měli jsme třicet lidí zaměstnaných na VPP. Téměř ve sto procentech tuto práci vykonávali místní Romové. Maximální počet míst VPP nám byl letos snížen na čtrnáct, posléze navýšen alespoň na devatenáct pracovních míst," řekl Dvořák na serveru Novinky.cz.

Město Nový Bor také musí nově vynakládat vyšší částku na placení lidí, kteří se dali na veřejně prospěšné práce.

Superúřad s sebou přináší další nejistotu

„Kvůli nejasnostem se vznikem nového superúřadu jsme ještě tento týden neměli podepsané smlouvy s dalšími pracovníky VPP, kteří mají nastoupit od září," stěžuje si starosta Dvořák.

Dvořák dále kritizuje nový zákon o zaměstnanosti, který má platit od ledna 2012. Je v něm několik chyb, na které se snažil upozornit stranické kolegy ve sněmovně, ale neuspěl.

„Je to paradoxní. Zaměstnávání a řízení pracovníků VPP převezme úřad práce, který na to není personálně připraven. Nevím, jak úředníci v České Lípě budou vědět, kam mají pracovníky poslat na úklid," nelíbí se Dvořákovi.

SLEDUJEME téma Romové v Novém Boru

Podle ředitelky českolipského úřadu práce Zdeňky Cibulkové ale její úřad sejme z měst organizační složku. Také chce úzce spolupracovat s městy, aby bylo jasné, kam poslat pracovníky VPP.

Cibulkové ale nemůže slíbit, že se její dostane na stejný počet zaměstnanců VPP jako v loňském roce. Pozitivní ovšem je, že úřad práce dostal pro pracovní místa finanční prostředky navíc. ´

Související:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…