S Vietnamci nás nesrovnávejte. Vinu nesou radnice, řekl romský člen Rady vlády

02.09.2011 21:51 | Zprávy

Situace na Šluknovsku se příliš nelepší, nasazení těžkooděnců do ulic problémy dlouhodobě neřeší. Co se s tím dá dělat a proč jsou s Romy problémy, přišel objasnit do pořadu Hyde Park na ČT24 David Beňák, člen Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny.

S Vietnamci nás nesrovnávejte. Vinu nesou radnice, řekl romský člen Rady vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

Útoky, které se staly v poslední době, Beňák odsuzuje. „Nikomu se nelíbí, že někdo z nás dělá takovéhle věci a doufám, že budou spravedlivě odsouzeni," řekl. Že by ale romské organizace měly sepisovat zvláštní petice či odsouzení, si nemyslí. Naopak se mu příliš nelíbí demonstrace místních obyvatel.  „To, co se dělo při těch prvních protestech, byl de facto lynč," myslí si.

Romové byty nedostávají 

S útoky ve Vítkově se ale činy Romů v Novém Boru a Rumburku prý srovnávat nedají. „Já jsem tam nebyl a mám jiné informace o příčině tohoto útoku," řekl. Připomněl také, že rozhodně není pravda, že by špatné vztahy s Romy vznikly až v roce 1989.

Mnoho dotazů také směřovalo k tomu, že Romové dostanou byty, vybydlí je a pak dostanou zase nové. „Nevím o tom, že by Romové plošně dostávali byty a podobně. To mi není známo," řekl. Rasismus naruby u nás podle něj rozhodně neexistuje, špatně jsou ale nastaveny zákony.

Sledujeme téma Romové a Romové v Novém Boru a Romové v Rumburku

Hodně viny na sobě prý mají radnice. „Město se mělo aktivněji zajímat o to, jací lidé jsou ubytováni v bytech," prohlásil Beňák. „Budeme se snažit, aby fungovala terénní práce nebo asistenti policistů. Zvýšený počet policistů, to není řešení."

Nabízelo se také srovnání s Vietnamci, se kterými jakožto s menšinou žádné problémy nejsou. „Odpověď je složitá. Jde o diskriminaci na trhu práce a nedostatečnost ve vzdělání. U Romů jsou úplně jiné historické zkušenosti. Komunismus vychoval lidi, kterým je dnes 40 nebo 50, prošli zvláštní školou a neumí se ani podepsat, ani pořádně číst. Svým dětem tedy nemohou pomoci."

Čtěte více:
Romové nejsou Vietnamci. Ti sem přišli pracovat. Jejich šéf má jasno
Romové potřebují práci, ale stát jim ji bere, tvrdí starosta Nového Boru
Další útok Romů. Ve Varnsdorfu okradena šestnáctiletá dívka
Pane Nečasi, pomozte nám, prosí premiéra Romové

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

19:28 Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

Svou návštěvu Spojených států završil europoslanec AfD Petr Bystroň na oslavě vítězství Donalda Trum…