Je jim 50 let a práci už nedostanou. V zoufalství prý vyjdou na Václavák

05.09.2011 6:53 | Zprávy

Už i média se pozastavují nad prudkým nárůstem počtu lidí starších 45 let, kteří hledají práci. Personalisté přitom navíc podle nich bez obalu přiznávají, že běžně dostávají pokyn od zaměstnavatelů, aby starší lidi do jejich firem ani neposílali. Situace se podle personálních agentur vyostřila kvůli ekonomické krizi. ParlamentníListy.cz se proto zeptaly poslanců, zda o tom vědí a jaké řešení mohou nabídnout.

Je jim 50 let a práci už nedostanou. V zoufalství prý vyjdou na Václavák

„Podle mne je to chybná strategie těch firem," říká pro ParlamentniListy.cz poslanec a předseda branného a bezpečnostního výboru František Bublan (ČSSD). „Naopak bych řekl, že by měly ke svému prospěchu využívat znalostí zkušených lidí s kvalitními pracovními návyky," dodává. Podle něj je takový postup upřednostňování jen mladé generace velmi krátkozraký. „Dlouhodobě to není rozumné, ale chápu, že je podobná skrytá diskriminace velmi obtížně prokazatelná," dodává Bublan. „Jsem si vědom, že lidé od 50 let už ten velký problém mají, za této politické garnitury to ale změnit nepůjde."

Je třeba změnit i strukturu školství, říká Bárta

Předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta ví, že to v pořádku není, ale že je to obtížně prokazatelné. Navíc český pracovní trh prochází podle něj transformací, stejně jako v celé Evropě. A na to je třeba se zaměřit.


Řada pracovních míst je podle něj nesprávně obsazena levnou pracovní silou z ciziny, čímž se deformuje pracovní trh. „Ale hlavně, vytváří mezi lidmi pocit rezignace," řekl Vít Bárta v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. „A když tuto nerovnost odbouráme, když odbouráme cizí státní příslušníky na místech, kde by mohli naopak pracovat Češi, pracovních míst určitě přibude," konstatoval Bárta.

„Je třeba se podívat na to z druhého konce řetězu," říká dále redakci Vít Bárta. Jde podle něj o to, jací odborníci vycházejí z vysokých škol. „Je to o restrukturalizaci vysokého školství. Aby vycházelo více studentů z technických oborů," dodává. Podle něj jsou obory jako office manažeři a další podpůrné profese ty nejzranitelnější. „Víte, strojaře z fabriky vyhazují podstatně méně, než administrativu. Každý podnikatel vám řekne, že jako poslední, čeho se zbavuje, to je know-how v provozu. A ten strojař a další praktické obory, na kterých stojí ta firma, odchází vždy jako poslední," je přesvědčen Bárta.

K tématu:


„Nejdříve se propouští marketing, právníci, účetní a celý ten podpůrný sektor, dodává Vít Bárta. Podle něj teprve poté, co už opravdu není kde krátit, se sáhne do technického základu. Právě tyto technické profese podle něj nejméně spadají do kategorie těch, u nichž se přihlíží k věku.

Jedinou možností obrany je podle Jaroslava Škárky soud

„Přiznám se, že o takové praxi personálních agentur slyším poprvé," říká ParlamentnímListům.cz nezařazený poslanec Jaroslav Škárka. „V každém případě, jde o věkovou diskriminaci a velmi špatnou praxi," konstatuje.

Čtěte také:


„Je to ovšem samozřejmě velmi špatně průkazné," dodává Škárka. „Nepředpokládám, že by se požadavek na věk, pohlaví či rasu objevil v nějaké smlouvě, protože to by bylo zřetelně diskriminační," dodává. Jediný způsob obrany, který poslanec vidí, je prostřednictvím soudu. „V případě, že uchazeč má pocit, že se jednalo o diskriminaci - ať už z důvodu věku, či čehokoli jiného, může se obrátit na soud. Nevím, zda to bude účinné, ale jiný prostředek zatím naše legislativa neumožňuje," říká Škárka.

Až si společnost uvědomí, jak je manipulovaná, bude chtít radikální změnu

„Je to takový zvláštní paradox," uvádí pro ParlamentníListy.cz sociálně-demokratický poslanec Jaroslav Foldyna. Podle něj se prodlužuje nejen věk, ale především aktivní život člověka. „Kdybychom se podívali na padesátníka před 20 lety, tak dnešní padesátníci jsou na úrovni tehdejších lidí ve věku 35 - 40 let, co do aktivity. Zejména v kontextu prodlužujících se odchodů do důchodu je to navíc naprosto asociální politika," konstatuje. Vládní politika je navíc podle něj naprosto asociální i vůči demografickému vývoji. „Nevylučuji proto, že nepotrvá dlouho, a lidé se budou tvrdě domáhat změny," říká Foldyna.

K tématu:


„Legislativně lze ty věci velmi obtížně potírat," říká Foldyna. To je podle něj důsledek klimatu, který se zde navodil. „Jsou to takzvané tržní podmínky bez jakéhokoliv omezení a tomu se společnost jen těžko může bránit," říká redakci poslanec. Občané se tomu mohou bránit podle Foldyny jen velkou změnou, která je ovšem možná jen provedením zásadní změny v politice. „Záleží na tom, do jaké míry si tento trend nechá společnost líbit, a do kdy ho bude ochotná snášet," říká poslanec.

„Jednou se to týká starých, podruhé mladých, pak maminek na mateřské. Firmy prostě chtějí velmi úzký segment, převážně od 30 do 40 let," kritizuje poslanec. Podle něj si společnost jednou uvědomí, že je manipulovaná, že řád, jímž je společnost řízená, je špatný a asociální. Změnit to může podle něj nějaká silná protestní bouře, protože kdyby to mohly změnit volby, tak už by to dávno změnily. „Veřejnost si musí uvědomit své postavení, zde není možné něco uspěchávat, protože veřejnost na to musí být připravena. Ještě nedospěla k tomu, aby vyhlásila třeba generální stávku, jíž by si vynutila nové volby, umožňující nástup stranám, které by rozporovaly stávající asociální systém," konstatoval dále Foldyna. Předpokládá ale, že pohár trpělivosti přeteče.

Proti diskriminačním požadavkům by měly konat samy personální agentury

„Jako starosta mám zkušenosti s tím, že na veřejně prospěšných pracích zaměstnáváme tyto kategorie lidí, které jsou velmi obtížně zaměstnatelné," uvádí pro ParlamentníListy.cz poslanec za TOP 09 a starosta obce Suchá Loz Petr Gazdík. Jsou to podle něj ženy a muži před důchodem a maminky po mateřské dovolené. „To jsou dvě nejkrizovější kategorie," dodává Gazdík. Podle něj to nesouvisí s hranicí odchodu do důchodu, ale spíše s tím, aby dobře fungovaly úřady práce, rekvalifikační kurzy, aby lépe fungovala i nabídka práce.

„Navíc, takový i neoficiální mail, který obsahuje podobný požadavek, je jasně diskriminační a ty agentury by měly v tomto smyslu konat," říká Petr Gazdík. Připouští ale, že je taková diskriminace jen těžko průkazná. „To nemusí být jen z důvodu věku, ale když to vezmeme s určitou nadsázkou, tak třeba proto, že je někdo katolík, nebo homosexuál. Naneštěstí způsob, jak tomu dokonale zamezit zatím nemáme," říká závěrem pro ParlamentníListy.cz Gazdík.

Foto: Hans Štembera


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Botanické zajímavosti zoo - Ovoce andělů

16:14 Zoo Ostrava: Botanické zajímavosti zoo - Ovoce andělů

Letos naposled mohou návštěvníci ostravské zoologické zahrady nahlédnout do pěstebních skleníků, a t…