S důchodovou reformou budou ještě problémy, shodli se odborníci

09.09.2011 16:02 | Zprávy

Penzijní reforma, kterou dnes schválila sněmovna, vyvolává v řadách odborníků spíš rozpaky. Není podle nich například jasné, kolik lidí se do reformy zapojí, ani to, zda jejich úspory neznehodnotí dění na akciových trzích.

S důchodovou reformou budou ještě problémy, shodli se odborníci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Jaromír Drábek ve sněmovně

Vládní předloha reformy, jak ji dnes dolní komora schválila, mimo jiné zavede nový pilíř penzijního systému, když si lidé budou moci převádět část pojistného ze státního průběžného pilíře na individuální účty u soukromých penzijních společností. Návrh nyní míří do Senátu, který ovládá levice. Ta vládní reformu kritizuje, a lze tedy předpokládat, že ji vrátí sněmovně. 

"Jsme v obavách, jaký bude zájem potenciálních klientů se do toho zapojit," řekl ČTK prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok. Důvodem nezájmu lidí o penzijní reformu je podle něj i to, že se na ní nedohodly všechny politické strany a někteří politikové již dopředu avizovali, že budou v budoucnu usilovat o změnu schváleného systému. Celkově však hodnotí přijetí reformy kladně. "Určitě je to dobře s ohledem na to, že to otevírá další možnost, jak posílit úspory na stáří," řekl. 

Související:
Opozice cupovala penzijní reformu. Zákon ale prošel
Koalice prosadila i změny doplňkového penzijního spoření

Expert Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Vít Samek přijetím reformy naopak nadšený nebyl. "Vláda rozhodla po svém," řekl ČTK Samek a dodal, že na argumenty předkládané odbory kabinet nepřistoupil. "Je vidět, že i lidem mimo odbory, když si provádějí vlastní analýzy, komu se to vyplatí a komu ne, tak je jim zřejmé, že je to nabídka pro tu bohatší část veřejnosti," dodal Samek. Pro naprostou většinu lidí je podle něj řešení schválené sněmovnou rizikové. 

Podle ekonoma Martina Potůčka, který přednáší v Centru pro sociální a ekonomické strategie FSV UK, byla schválená reforma připravena ve chvatu, neprofesionálně a nevznikla na půdorysu širší společenské dohody. Její negativní důsledky se podle něj projeví v prohlubování rozpočtového deficitu, zejména v té části, která je určena na výplatu penzí ze státního pilíře. "Za druhé to vytváří velmi rizikové prostředí zejména pro ty mladší občany, kteří se rozhodnou pro účast," řekl Potůček, který působí také jako expert ČSSD v nedávné komisi pro důchodovou reformu vyjednávající s vládou. Podle něj nikdo nedokáže odhadnout, jak se budou vyvíjet finanční trhy v následujících 30 nebo 40 letech. 

Dnes také ve sněmovně:
Poslanci začali smutně: Vzdali minutou ticha hold zesnulým hokejistům

Na nejistotu týkající se vývoje na akciových trzích a v oblasti dluhopisů upozorňuje i ekonomka Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance. "Těmi změnami, které teď přišly na finančních trzích, tak se domnívám, že penzijní fondy budou v příštích letech zaznamenávat dost možná vysoké ztráty," řekla Šichtařová. Navíc se v reformě podle ní dublují dva pilíře, které jsou zaměnitelné. Konkrétně jde o nově zaváděné spoření na individuálních účtech a v penzijním připojištění. 

SLEDUJEME téma důchodová reforma

Podle náměstka výkonného ředitele České bankovní asociace (ČBA) Jana Matouška je z makroekonomického pohledu posunem správným směrem schválení takové reformy, která podpoří tvorbu úspor a vytvoření většího množství zdrojů, z nichž budou lidé pobírat penze. "Z hlediska konstrukce reformy ovšem existují obavy, zda se do ní zapojí dostatek lidí a zda nedojde ke kanibalizaci mezi tzv. druhým a třetím pilířem (tedy mezi spořením na individuální účty a penzijním připojištěním - pozn. ČTK)," uvedl Matoušek. 

Vláda: Schváleno! Důchodová reforma nás ochrání před chudobou

Reforma by podle něj neměla znamenat výrazný odliv vkladů z bank směrem k penzijním fondů, a neměla by tedy nijak ovlivnit schopnost peněžních ústavů úvěrovat českou ekonomiku. V případě opravdu plného využití opt outu by se podíl penzijních úspor domácností mohl zvýšit během 20 let až 2,5krát, podíl bankovních vkladů na aktivech domácností by mohl klesnout téměř o třetinu. "Vzhledem k tomu, že opt out ale využije jen část obyvatel, něco takového nelze předpokládat," dodal Matoušek. 

Hlavní analytik poradenská firma AWD ČR pak přijetí penzijní reformy vítá. "Vyvedení prostředků mimo veřejné rozpočty je zcela jistě pozitivní, protože při pohledu na situaci ve všech ekonomických odvětvích, které jsou pod státní správou, se ukazuje, že stát není zrovna efektivní hospodář," uvedl Tomáš Rampula. 

Podle Jaroslava Vostatka, přednášejícího na Vysoké škola finanční a správní, je reforma důsledkem lobbingu penzijních fondů. "Budou se snažit zákony do budoucna upravit tak, aby jim to vyhovovalo ještě lépe," řekl ČTK Vostatek. Ve světě se podle něj podobné reformy dávno nedělají.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, nep

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…