Rozezlený občan v pasti: Utrácej, spoř a plať vyšší daně. Vždyt to nejde

11.09.2011 9:29 | Zprávy

Finanční gramotnost. Termín, o kterém mluví politici i odborníci. Čechům se jí totiž podle nich nedostává. Školy už výuku toho, jak hospodařit s penězi, zařazují do svých osnov. To ale generaci dnešních čtyřicátníků nepomůže. Podle členky vrchní rady České národní banky Evy Zamrazilové si budou muset vystačit se selským rozumem. Lidé však říkají, když nic nemáme, selský rozum nepomůže.

Rozezlený občan v pasti: Utrácej, spoř a plať vyšší daně. Vždyt to nejde

Nejen Eva Zamrazilová, ale i další finanční specialisté říkají, že otázka finanční gramotnosti je otázkou toho, zda lidé umí číst a počítat. „Lidé by měli mít základní znalosti nejen z oblasti ekonomie, ale také základů práva. Měli by umět pracovat s informacemi, tedy vědět, kde si informace mohou najít a jak s nimi dále nakládat. Také by měli mít správné - a to je naprosto zásadní - hodnotové postoje k tomu, jak s penězi a majetkem obecně nakládat," vysvětluje pro ParlamentníListy.cz Zamrazilová.

Odborníci varují

Pro děti na základních školách se již připravuje výuka finanční gramotnosti, avšak ti, kterých se nedostatek této znalosti nejvíce dotýká, tedy dnešní čtyřicátníci a padesátníci, si musí poradit sami.

Stejně jako Eva Zamrazilová varují i další ekonomičtí odborníci. Dluhy českých domácností totiž dále rostou. Již přesáhly jeden bilion korun. Během krize však podle ekonomických specialistů dynamika úvěrů klesá. Mohli bychom tak sice brát jako dobrou zprávu, že české domácnosti jsou v porovnání s domácnostmi starých evropských zemí méně zadlužené, ale ty naše jsou v porovnání s evropskými rodinami také podstatně chudší. Pokud si berou úvěr, snadno se dostávají na hranu možností je splácet.

Čtěte také: Docházejí peníze. Není na bydlení, energie, knihy, děti. Už ani na jídlo


Daně a lichva

A právě to je podle mnoha lidí problém. Podle údajů Českého statistického úřadu je typickým dlužníkem v České republice žena ve věku 31 - 50 let s příjmem mezi 8 - 13 tisíci korun. ParlamentníListy.cz se ptaly lidí z různých částí republiky, co si o finanční gramotnosti myslí.

„Finanční experti si v kostce myslí, že všechno je ve vzdělávání. S jejich platem bych si to asi taky myslela. Ale selský rozum mi říká, že jádro pudla je v nízkých příjmech a nejistotě. Oproti normálním zemím máme třetinové mzdy, ceny nejvyšší v Evropě. Je to normální?" ptá se například Pavla Rodrová a oponuje tak názoru ekonomů.

Ani pro Janu z Ostravy to není tak jednoduché: „Dovedla by vaše paní ‚Chytrá‘ vyjít s 8000,- a s malým dítětem? Ráda bych to viděla." Situaci lidem navíc zkomplikuje připravované zvyšování DPH, zdražování cen energií, škrty v sociální oblasti a další vládní úsporná opatření. Podle finančních odborníků to budou mít lidé těžké, lákadlům půjček by však právě proto měli odolat.

Jindřich Kučera z Hradce Králové říká, že se jako občan cítí v pasti: „Jak vyřešit zadáni pro občana. Utrácej, spoř a plať vyšší daně? Vždyť to nejde!" rozčiluje se. Finanční poradci podle něj nepomohou. Problém je dle otce tří dětí a živitele rodiny v legislativě. Ta umožňuje poskytovat snadno dosažitelné půjčky s horentními úroky.

Podobný názor má i Pavel Wlk z Třebíče: „Z té vaší gramotnosti aby měl člověk hlavu jak meteorologický balón! To je otázka legislativy, která by měla postihovat legální lichvu, kdy klienta přímo obelhávají aby se chytil na udičku," uvádí pro ParlamentníListy.cz.

Podle Pavla Wlka je v současné situaci pro lidi půjčka krajním řešením, jak si vypomoci z nouze: „Na vině jsou nízké platy, vysoké daně a ceny. Chudý člověk zahnaný do kouta nemá jinou možnost. buď se oběsí, nebo zadluží, aby mohl ještě chvíli přežít a vy z něj děláte negramotnýho blbce. Ať si ti finanční poradci vezmou dvanáct tisíc měsíčně, dvě děti, byt v podnájmu a pak řeknou, jak dlouho to utáhli. Miluju, když lidi s mnohadesetitisícovými platy radí chudým, jak šetřit."

Odpovědnost má nést občan

Podle Evy Zamrazilové je všechno o plánování. „Lidé si prostě musí umět spočítat, na co mají. Nechápu. Když si někdo bere například půjčky na dovolené a podobně. Jistě, je to i problém reklamy. Kdy v televizi vidíme první krok, kdy velice solidní pán nabídne šťastné rodině peníze, pak druhý krok, kdy si šťastná rodina užívá tropickou dovolenou či se kouká na novou televizi. Nevidíme už ovšem krok třetí, který velice často nastává, že totiž rodina přijde exekučním nařízením o majetek v daleko vyšší míře, nežli byla poskytnutá půjčka. Proto bych byla pro to, aby ve veřejnoprávních médiích byla zakázána reklama na takovéhle finanční produkty," uvádí pro ParlamentníListy.cz dále Zamrazilová.


Legislativně by však do dění na finančním trhu nezasahovala. Ani omezení spotřebitelských úvěrů jí nepřijde nijak žádoucí. „Chceme-li mít svobodný finanční trh, tak se těžiště odpovědnosti musí přenést směrem k občanovi," říká rezolutně členka vrchní rady ČNB a dodává, že právě odpovědné hospodaření s penězi v rámci současných domácností je klíčové i pro to, jak bude úspěšná výuka finanční gramotnosti ve školách. Děti musí totiž učit správně hospodařit hlavně jejich rodiče.


Čtěte také:


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Matěj Pálka

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Všeobecná zdravotní pojišťovna: Kamery s AI už vyšetřily zrak 50 tisícům diabetiků

22:28 Všeobecná zdravotní pojišťovna: Kamery s AI už vyšetřily zrak 50 tisícům diabetiků

S diabetem se dnes léčí už každý desátý člověk, mezi klienty VZP je to zhruba 590 tisíc lidí. Jejich…