Moroz požádal o přerušení bezpečnostní prověrky

27.09.2011 8:54 | Zprávy

Bývalý náměstek na ministerstvu vnitra a současný poradce ministra dopravy Michal Moroz nedávno zaslal Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ) žádost o přerušení bezpečnostní prověrky, o kterou bezmála před rokem požádal. Podle některých poslanců z výboru pro obranu a bezpečnost tak chytře zabránil zamítnutí. Píší to Lidové noviny (LN).

Moroz požádal o přerušení bezpečnostní prověrky

Moroz chtěl prověrkou kritikům dokázat, že je jako bývalý majitel bezpečnostní agentury důvěryhodný. Nyní však NBÚ zaslal žádost o přerušení. "Požádal jsem o přerušení na dobu 60 dnů," řekl LN Moroz. Neprozradil ovšem, jaký k tomu měl důvod.

Vše o Morozovi čtěte ZDE

Moroz se vyhnul tomu, že by prověrku nedostal

"První, co mě napadne, je, že předešel tomu, aby prověrku nedostal," řekl například místopředseda výboru Jan Vidím z ODS. "Kdyby pracoval někde v soukromém sektoru, tak nad tím mávnu rukou a pomyslím si, co je to za člověka. Když ale pracuje ve veřejné správě, tak v tom problém vidím," dodal poslanec.

Morozovu kroku se diví i stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc. "Pokud bych o prověrku žádal a absolvoval veškeré pohovory, tak bych určitě na rozhodnutí počkal. Na druhé straně chápu, že pokud ji nepotřebuje, tak ji přerušil. Je to jeho věc," myslí si Tejc oslovený LN.

Moroz požádal o prověrku na stupeň tajné loni na podzim, NBÚ ho však nakonec začal prověřovat na stupeň přísně tajné. To většinou zahrnuje i odposlechy a sledování. Prověrkou chtěl Moroz rozptýlit pochybnosti o tom, že je nedůvěryhodný. Premiér Petr Nečas (ODS) ho tehdy dokonce označil za bezpečnostní riziko. Zdůvodnil to tím, že přichází ze soukromých bezpečnostních služeb.

Moroz je bezpečnostním rizikem, obává se Nečas

Náměstkem ministra vnitra se Moroz stal loni v červenci. Jmenování bylo kritizováno kvůli jeho spojení se soukromými bezpečnostními službami, mimo jiné i ABL. Také proto svou bezpečnostní agenturu Moroz & Partner prodal.

Dříve působil také ve firmě Debtis Causa, která vymáhala dluhy či zastupoval izraelskou společnost Nemesysco obchodující s technologiemi na analýzu hlasu při odposleších. Ve funkci náměstka ministra vydržel do konce dubna letošního roku. Poté se měl stát Johnovým náměstkem na úřadu vlády, kde měl mít šéf VV ve funkci vicepremiéra na starosti boj proti korupci. Premiér Petr Nečas (ODS) to odmítl.

Související:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

15:05 „Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

Bývalý francouzský eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton se vytasil s ostrým prohlášením. Při p…