Zákon jako prohřešky uvádí například sexuální nátlak, pohlavní zneužití a trestné činy týkající se dětské pornografie. Dále by šlo o legalizaci výnosů z trestné činnosti, provozování nepoctivých her a sázek, padělání peněz, krácení daní nebo například neoprávněné držení jaderného materiálu.
Zavedení trestní odpovědnosti právnických osob uvádí vláda ve svém programu jako jedno z protikorupčních opatření.
Transparency International to přivítala, je to ale málo
Schválení návrhu přivítala sice opozice i protikorupční organizace Transparency International, podle ní ale návrh není pro boj s korupcí postačující.
Místopředsedkyně Senátu za ČSSD Alena Gajdůšková dokonce před časem upozornila, že Česká republika je jedním z posledních států Evropské unie, který nemá otázku trestní odpovědnosti právnických osob vyřešenou.
"Nepřijeti tohoto zákona o trestní odpovědnosti právnických osob v našem právním řádu byl dlouhá léta překážkou tomu, aby Česká republika přistoupila k úmluvě o opatřeních proti obchodování s lidmi. Za to jsme byli kritizování především Radou Evropy. Není pravda, že by se nás obchodování s lidmi netýkalo," řekla k tomu tehdy Gajdůšková.
V plénu poslancům normu představil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Navrhnul odhlasování některých změn, tak jak je předložily příslušné výbory. Vládní předlohu nyní dostane k projednání Senát.
Posléze sněmovna odhlasovala 124 hlasy ještě normu, která souvisí se změnami zákonů v souvislosti s trestní odpovědností právnických osob.
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb