Ze zprávy BIS vyplývá, že unikly informace ze soudních databází, soudci manipulovali se soudním řízením a někteří měli dokonce pochybné kontakty na kriminální podsvětí. „Závěry jsou velice závažné a měly by se jimi státní orgány zabývat. Chceme přehled zpráv a dokumentů, které BIS předávala vládě a ministrům," řekl iDNES.cz předseda komise pro kontrolu tajné služby Richard Dolejš z ČSSD. Šéf kontrarozvědky Jiří Langer se už musí kvůli informacím zodpovídat.
„Jde maximálně o deset případů, kde máme jisté podezřelé indicie. Zatím není jisté, v kolika případech se nám podaří získat tak pádné důkazy, abychom mohli podat kárné žaloby," uvedl pro iDNES.cz náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer.
BIS: Naše poznatky končí v šuplíku
BIS si delší dobu stěžuje, že má pochybnosti o tom, zda ministři berou jejich zprávy v potaz.
Ředitel BIS Lang bude muset nyní požádat Petra Nečase a další ministry, zda může zprávy předat poslancům. „Na takové informace nemáme ze zákona nárok. Zajímá nás ale, jak s informacemi nakládá vláda a orgány činné v trestním řízení. Když už si daňoví poplatníci platí tajnou služby, tak ať se se závěry pracuje," vysvětluje Dolejš.
Čtěte více:
Justice podle BIS: korupce, vazby na podsvětí, špatné vedení
BIS chce soudce poškodit, naznačuje Sváček
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš