Podle ředitele odštěpného závodu společnosti Diamo Tomáše Rychtaříka se celkové náklady vyšplhají až do výše 48 miliard korun. „Máte správné informace, že na sanaci stát zaplatil již 16 miliard korun a celkově sanace ještě vyjde na 31,3 miliardy korun," řekl ředitel Diama Rychtařík v rozhovoru pro Radiožurnál.
„Sanujeme zdejší ložisko nebo škody, které vznikly těžbou kyselinou sírovou od roku 1996. Jsme státním podnikem zřízeným právě k odstraňování následků hornické činnosti po těžbě uranu a rud. Jsme tedy k tomu přímo určeni. Vláda tedy dnes nerozhoduje o tom, kdo bude škody odstraňovat ekologickou zátěž, ale o způsobu jejího financování," upozornil dále v rádiu Rychtařík.
„Ve zdejší oblasti je v podzemí přes 370 miliónů kubíků podzemních vod kontaminovaných pěti milióny tunami kyseliny sírové a dalšími látkami. Ta ekologická zátěž je obrovská, pracujeme na tom od roku 1996 a byly stanoveny parametry, aby to bylo do roku 2037 vyčištěno," zmínil ředitel s tím, že kyselina sírová je ale obsažena pod ložisky pitné vody severočeské křídy, takže to není pro člověka škodlivé.
Pět let zabere rekultivace oblasti
„Celkově se předpokládá provoz sanačních technologií do roku 2037 a následně potom do roku 2042 zahlazování veškeré činnosti, to znamená technická a biologická rekultivace, a likvidace zbylých sanačních technologií. Součástí materiálu je i návrh smlouvy mezi státem a Diamem, z čehož vyplývá, že celý materiál předpokládá, že danou ekologickou zátěž bude odstraňovat státní podnik Diamo," dodal Rychtařík a zdůraznil, že způsob vedení sanace vylučuje, aby kontaminanty přecházely do pitných vod, které pije celé okolí.
Materiál předkládá ministr průmyslu a obchodu (MPO) a ministr financí. "V rámci celého procesu zahlazování následků hornické činnosti, který probíhá v několika lokalitách České republiky, je právě odstraňování následků chemické těžby uranu ve Stráži pod Ralskem finančně i technicky nejnáročnější. Odstraňuje se tu jedna z největších škod na životním prostředí v České republice," doplnil pak k problému mluvčí MPO Jiří Sochor.
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb