Pojišťovny se budou předhánět, která nabídne výhodnější nadstandard

17.10.2011 9:17 | Zprávy

Nadstandard by nemusel být jenom výsada pro vyvolené. Lepší lékařskou péči by si mohl zaplatit každý, kdo by po ní zatoužil. Tvrdí to soukromé pojišťovny, které se připravují na zavedení nadstandardů. Podle pojišťoven to bude boj o miliardy korun ročně. Píše se v pondělním vydání Lidových novin.

Pojišťovny se budou předhánět, která nabídne výhodnější nadstandard

Podle mluvčí pojišťovny Uniqa Evy Svobodové bude záležet na legislativním ukotvení systému nadstandardů a podílu, jaký připadne komerčním pojišťovnám.

„S řadou zdravotnických zařízení i lékařů velmi úzce spolupracujeme. Analyzujeme situaci na trhu a zvažujeme nejrůznější možnosti rozšíření našich aktivit, nicméně v tomto okamžiku je předčasné o čemkoli hovořit," řekl LN Tomáš Zaoral, mluvčí České pojišťovny.

Komerčním pojištěním se zabývá jen Kooperativa

Zatím nejdál v přípravách na rozšíření byznysu o komerční zdravotní pojištění je Kooperativa. Aby dokázala lépe pochopit vztahy ve zdravotnictví, koupila a provozuje nemocnici v Mělníku.

„Zdravotnictví je velmi složitý obor, vlastní nemocnice nám pomohla identifikovat věci, které můžeme do budoucna začlenit do komerčního zdravotního pojišťění," řekl LN generální ředitel pojišťovny Kooperativa Martin Diviš.

Vyloučil přitom, že by pojišťovna zároveň studovala záznamy pacientů, které podléhají lékařskému tajemství. Lidé z Kooperativy působí hlavně v dozorčí radě a managementu nemocnice.

Zkušenosti ze zahraničí čerpá také Allianz

Kooperativa je zatím jediná pojišťovna, která v Česku vlastní nemocnici. „Naše mateřská společnost Uniqa je v Rakousku vlastníkem řady zdravotnických zařízení, a pokud se situace v Česku změnila, pak bychom bezesporu o vstupu do segmentu komerčního zdravotního pojištění uvažovali. Čerpali bychom přitom zkušenosti právě od naší rakouské centrály," popisuje mluvčí Uniqy Eva Svobodová.

Zkušenosti ze zahraničí má také Allianz. „Máme k dispozici léty prověřené zkušenosti z desítek zemí světa, ve kterých je Allianz aktivní i v komerčním zdravotním pojištění. Alespoň nebudeme muset znovu objevovat Ameriku," myslí si mluvčí Allianz Václav Bálek.

Rakousko vydává na zdravotnictví kolem 670 miliard korun ročně. Pětina sumy přitom pochází z přímých plateb a poplatků, zejména ze spoluúčasti pacientů.

Komerční zdravotní pojištění vyjde v ČR na tolik, jako u povinného ručení

Více jak třináct miliard přináší do rakouského zdravotnictví soukromé zdravotní pojištění, které má zhruba třetina obyvatel. Z toho se platí náklady na konkrétního lékaře, kterého si pacient vybere, náklady na lepší vybavení nemocničních pokojů nebo náklady na intenzivnější péči.

V České republice by mělo komerční zdravotní pojištění přijít na stejně jako je povinné ruční za automobil. „Zcela zásadní je vzbudit zájem klientů, chceme, aby se tento produkt co nejvíce rozšířil. Čím více klientů se do systému soukromého zdravotní pojištění zapojí, tím bude toto pojištění levnější," tvrdí šéf Kooperativy.

Související:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…