Propukla už krize kapitalismu? Měl Karel Marx pravdu a vrací se na politické jeviště? To jsou podle komentátora MF Dnes Karla Steigerwalda otázky, které vyvolává finanční i hospodářská krize a dluhy státních rozpočtů ve většině demokratických států. Za pravdu by tomu mohly dát i demonstrace proti hamižnosti finančníků, bankéřů a politiků, které uplynulý víkend proběhly v 951 městech 82 zemí.
„Demonstranti, kteří se bouří proti hamižnosti, by měli pohlédnout sami na sebe: Kdo nutí vlády k mamutím veřejným výdajům a dluhům? Kdo volí politiky, kteří slibují co největší rozdávání a plýtvání? Kdo volí politiky, kteří tvrdí, že na to všechno mají občané nárok a právo? Kdo vyvíjí stálý tlak na vlády, aby z rozumné a lidskými ohledy motivované sociální sítě dělaly dokonalý korupční nástroj?" pálí Steigerwald jednu otázku za druhou.
Neomarxisté by politickou korupci voličů zavedli v totálním rozsahu
Podle komentátora se totiž už stalo běžným zvykem všech demokratických režimů, že jejich vlády korumpují voliče nejen rozdělováním vybraných daní, ale i pomocí obrovských vládních půjček, které před sebou hrnou v zoufalé naivitě, že to nějak dopadne a že problémy se splácením málem už nesplatitelných dluhů budou mít až příští vlády.
Z čarovné demagogie „sociálního státu" je jediné východisko: všeobecný krach. „A na onen všeobecný krach se nadšeně těší neomarxisté, či jak je dnes nazvat, aby tu politickou korupci voličů zavedli v totálním rozsahu," uvádí Steigerwald s tím, že by se měl najít politik, který upozorní na zadlužování a žití na úrovni, na kterou si společnost nevydělala.
Politici se chlubí, co rozdali. O zadlužené státní kase mlčí
„Zápas o takového politika probíhá, ale vítězí ti druzí, kteří říkají: Vy máte právo a my ho splníme! Matematika dluhů a splátek, jasná normální rodině, je v sociálním státě a v mamutích veřejných rozpočtech dokonale zatemněna nekonečnými výklady o právu, které si lid nedá vzít," upozorňuje komentátor.
Připomíná, jak sám Vladimír Špidla, skvěle honorovaný snílek, řekl jasně: „Zdroje jsou!" Neřekl však, že těmi zdroji myslí státní dluh. „Oživovat marxismus je nesmyslné. Stačí zavést pořádek do politické korupce. Nikdo o ní nemluví nahlas, všem se líbí. Politici se jí pochlubí: Zvýšili jsme důchody. Přidali jsme dětem. Neřeknou: V kase je mínus tisíc miliard," uzavírá Steigerwald svůj komentář.
K věci:
Profesor Valtr Komárek: Češi umí žít chudě, do ulic se nehrnou
Sociolog Keller: Sen o oddlužení je nereálný. Banky by zkrachovaly
Na Wall Street se demonstruje. Česká média to nezajímá
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih