Svoje postřehy k tématice, jež hýbe společností i politkou bezmála rok - tedy připravované zdravotnické refromě - nezapomenou opět vyjádřit i děti a známé osobnosti. A proč je zrovna zdravotní reforma jednou z nejsložitějších, se pokusí ozřejmit i známý ekonom Tomáš Sedláček.
SLEDUJEME téma: zdravotnická reforma
Kdo by neznal bolest? Jsou dny, kdy jsme bez ohledu na věk, rozlámaní všichni. Dříve nebo později nás ovšem dožene opravdová vtíravá a omezující bolest zad, kloubů a hned třeba více najednou. Všechny nás přepadne strach a bereme útokem lékárny. Většinou jen oddálíme bolest nemocného kloubu.
Je to stejné, jako u auta, jenže tam je náhradní díl většinou brzy k mání. Když vás začne bolet kyčelní kloub, víte, že žádný rychlý servis nepomůže...
Příběh zdravotní sestřičky z pořadu Suma sumárum je podobný možná právě tomu vašemu... Je plný bolesti, nejen té tělesné.
Bezesné noci
„Co tě nezabije, to tě posílí," říká pracující důchodkyně, paní Jana, zdravotní sestřička v domově pro seniory v Praze v Bohnicích. „ Osud se se mnou nemazlil, před dvěma lety mi zemřel dvaadvacetiletý syn, byl postižený a potřeboval moji péči, před rokem jsem ovdověla," říká Jana a má slzičky na krajíčku, „ale co jsem mohla dělat? Musela jsem žít dál. K tomu všemu mě ukrutně rozbolela kyčel, věděla jsem, že to přijde, vždy jsem své potřeby odkládala, rodina byla na prvním místě....
Čtěte také:
„Nespala jsem a jedla prášky na bolesti, nepomáhalo vůbec nic. Protože jsem zůstala na byt sama, musela jsem platit nájem, energie, představa nemocenské mě děsila." Jenže už nemohla dál a šla k lékaři. „Musíte jít na operaci, pravil můj ošetřující lékař a já jsem probrečela noc. Kde na to vezmu? kladla jsem si otázku a stále jsem pracovala na směny v léčebně. Viděla jsem, jak lidé dopadají, když výměnu kyčelního kloubu nepodstoupí. Zůstávají ležet v bolestech, upoutaní na lůžko."
Uskromní se, ale chce chodit. Peníze proto odkládala do hrníčku
„Když jsem už bez berlí neudělala ani krok, vyčerpání i rady mých spolupracovníků zlomily moje obavy ze zákroku. Uskromním se, ale budu chodit. Začala jsem si do hrníčku odkládat peníze z každé výplaty a objednala se na operaci. Za půl roku jsem přišla na řadu, bylo mi jedno, jaký kloub mi dají, hlavně když budu chodit a pracovat. V nemocnici jsem se přitom dozvěděla, že je možné si dokonce vybrat z několika druhů kloubů, jako v obchodě. Ale nakonec mi pan doktor řekl, že ten co dostanu, je ten správný, a tak jsem nic víc neřešila. Po pár dnech v nemocnici, jsem musela ještě na rehabilitační oddělení, kde jsem ovšem nemohla být dlouho, každý den bych musela platit tisíc korun a to nevím, kde bych na to vzala," svěřuje se i pro ParlamentníListy.cz paní Jana.
Čtěte také:
Přiznává, že je smířena s tím, že by péči potřebovala zřejmě ještě obsáhlejší, ale nemá na ni dostatek prostředků
„Na péči, kterou bych potřebovala, jsem prostě neměla peníze. Jít prosit někoho o půjčku, nebo splácet drahý kloub, který bych třeba mohla dostat, by znamenalo cestudo banky a vzít si půjčku... a tu by mně stejně nedali," vzpomíná sestřička Jana na zlé období života, kdy si musela pomoci jen a jen sama.
Čtěte také:
Po návratu domů z nemocnice znala proto alespoň všechny cviky, které každý den musela několikrát cvičit. "Brečela jsem kousala si prsty do krve, jen abych se rozhýbala.. , často jsem si říkala, pro koho tady jsem? Pak se ale chmury rozptýlily a ozvaly se mi kamarádky.. To mě posílilo, když jsem za půl roku po operaci znovu nastoupila do práce, měla jsme pocit vítězství. Dokázala jsem to," radovala se pár měsíců poté.Vymění a byt, aby měla na druhou operaci
Mohlo by to skončit jako pohádka. Jenže se Janě po nějaké době ozvala bolest i ve druhé noze.
„ Už je to tak, směje se Jana u lůžka babičky, která čeká na její péči, jako každý den. Mám artrózu i ve druhé kyčli. Ta vyměněná, o té už vůbec nevím. Za to vím, že budu muset na další operaci. Přemýšlela jsem, co udělám, syn i manžel umřeli, velký byt je pro mě vlastně břemeno, budu ho muset prodat. No a tak si s uspořených peněz možná tentokrát připlatím na své zdraví. Na kloub, co mi vydrží až do smrti," svěřuje se v 19. díle pořadu Suma sumarum paní Jana. Jelikož musí užívat také poměrně velké množství léků, které jsou drahé, těší se, že jí peníze z prodeje bytu, až nebude moci pracovat, poslouží i na přilepšenou k důchodu.
"Člověk by se měl dívat do budoucna a trochu se o sebe starat sám, po té první operaci a živoření doma, to už vím, moc dobře," uzavírá příběh, který bude provázet čtvrteční vysílání pořadu o zvládnutí fianncí, paní Jana. Kdo chce vědět více, stačí zapnout televizi ve čtvrtek na ČT 1 ve 21 hod..Mimo jiné tam bude odpovídat na nejčastější otázky mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Ty přínáší ParlamentníListy.cz níže.
Jak zjistím, kolik za mě už pojišťovna za lékaře zaplatila?
Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění, vedou zdravotní pojišťovny osobní účet pojištěnce jako přehled výdajů na zdravotní péči poskytnutou tomuto pojištěnci a zaplacených regulačních poplatků a započitatelných doplatků za částečně hrazené léčivé přípravky a potraviny pro zvláštní lékařské účely. Na vyžádání pojištěnce je příslušná zdravotní pojišťovna povinna písemně bezplatně a bez zbytečného odkladu poskytnout jedenkrát ročně formou výpisu z osobního účtu údaje o zdravotní péči uhrazené za tohoto pojištěnce v období posledních 12 měsíců včetně zaplacených regulačních poplatků a započitatelných doplatků za částečně hrazené léčivé přípravky a potraviny pro zvláštní lékařské účely za toto období.
Když zjistím, že lékař na mě vykazoval neprovedené výkony, co mám dělat?
Pokud se pojištěnec domnívá, že z osobního účtu zjistil vykázání neprovedených výkonů, má právo podílet se na kontrole poskytnuté zdravotní péče hrazené zdravotním pojištění tak, že se obrátí na příslušnou zdravotní pojišťovnu a předloží jí pokud možno relevantní důkaz o tom, že vykázaná zdravotní péče mu nebyla, resp. nemohla být poskytnuta např. proto, že v uvedené době byl prokazatelně na dovolené (zahraniční dovolené) a pobýval na jiném místě, než je působiště vykazujícího zdravotnického zařízení. Zdravotní pojišťovny kontrolují v souladu s ust. § 42 zákona využívání a poskytování zdravotní péče hrazené ze zdravotního pojištění a využívají k tomu nástoje, uvedené v tomto zákonném ustanovení.
Jak se zvedne poplatek za pobyt v nemocnici? Lze se nějak pojistit, abychom ho nemuseli platit?
Podle novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou schválila Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky a podepsal prezident republiky a která by měla nabýt účinnosti k 1. 12. 2011, bude regulační poplatek za každý den, ve kterém je poskytována ústavní péče, komplexní lázeňská péče nebo ústavní péče v dětských odborných léčebnách a ozdravovnách činit 100 Kč, a to s výjimkami, které jsou uvedeny v současně platném znění zákona, § 16a odst 2 a 4. Ministerstvo zdravotnictví není kompetentní se vyjádřit k tomu, zda některé komerční pojišťovny budou poskytovat produkt „pojišťující neplacení regulačních poplatků za hospitalizaci", neboť dohled nad komerčními pojišťovnami má Česká národní banka.
Čtěte také:
Na to, co všechno lékař musí říct pacientovi o jeho zdravotním stavu a co dělat, když nechce tuto informaci dát, pořad přinese informace také.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová