Začátkem loňského listopadu vláda schválila na národní dotace pro letošní rok celkem 520 milionů korun, což bylo o více než polovinu méně než o rok dřív. Během následného projednávání ve sněmovně byl ale objem národních dotací zvýšen na celkem 677 milionů Kč.
Sto devadesát sedm milionů na příští rok
Na podpis prezidenta republiky navíc v současnosti čeká Senátem schválený návrh, který má dotační programy pro letošní a příští rok posílit o 1,1 miliardy Kč z peněz Pozemkového fondu. Peníze mají mimo jiné směřovat na podporu upadajících chovů prasat a drůbeže.
Z celkové částky 197 milionů korun pro příští rok je 125 milionů určeno na dotace neinvestičního charakteru a 71,7 milionu Kč má zemědělce podpořit při nákupech dlouhodobého hmotného majetku. V rámci národních dotačních programů jsou podporováni také včelaři, zpracovatelé zemědělských produktů, národní hřebčíny nebo rybníkáři.
Loni přes rozsáhlé vládní úspory celkové dotace tuzemským zemědělcům vzrostly o 600 milionů na 38,5 miliardy Kč. Zatímco dotace z rozpočtu Evropské unie rostou a jejich podíl na celkových dotacích byl v loňském roce 68 procent, podpory z národního rozpočtu naopak klesly. Zemědělci loni pobírali dotace o 250 procent vyšší než před vstupem země do Evropské unie.
Čeští zemědělci, stejně jako jejich kolegové z dalších zemí, které vstoupily do EU v roce 2004 a později, i tak pobírají na dotacích z EU stále méně peněz než farmáři v původních členských státech. Úrovni dotací ve starých členských státech se mohou tuzemští farmáři přiblížit právě díky platbám z národních rozpočtů. Dotační rozdíly by měly zmizet, nebo se alespoň výrazně zmírnit až v roce 2014.
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp