Ministerstvo školství spustilo na pětatřiceti školách pilotní projekt, v němž rodiče podepisují smlouvy se školou, jež mají napomoci při kázeňských problémech žáků. Šéf resortu Josef Dobeš (VV) si nápad se smlouvami vypůjčil v zahraničí, v Německu či Británii jde o standardní výchovný nástroj. Informují o tom dnešní Lidové Noviny (LN).
Smlouva o vychovávání dětí
V zásadě jde o dokument stanovující individuální výchovný plán, Pokud např. mladík chodí za školu, v první fázi mu domluví učitel, pokud to nepomůže, pozvou se do školy rodiče, když se ani pak nic nezmění, škola informuje sociální pracovníky. Podpisu smlouvy bývají přítomny i sami žáci, aby věděli, co je čeká.
Oslovený psycholog k tomu ovšem dodává, že školy k vyhledávání odborné pomoci příliš brzo, domnívá se totiž, že mnohdy by stačilo dítě přesadit do přední lavice. „Moje zkušenosti jsou zatím takové, že školy rychle přistupují k tomu, že hledají odbornou pomoc jinde. Někdy ale úplně stačí, aby dítě nesedělo vzadu, ale u učitele,říká psycholog Václav Mertin, jenž je dní z členů týmu, který projekt smluv připravoval.
Jak však ukazuje příklad z Českých Budějovic, se záškoláctvím se dá bojovat i beze smluv na základě již dnes platné legislativy. Rada města zavedla od prvního září pokuty pro rodiče záškoláků. Pokud jejich ratolest do školy nedochází, hrozí jim sankce v podobě pokuty tři tisíce korun i odebrání sociálních dávek na tři měsíce.
Související:
Žáci se čtyřkami se bez přijímaček na "střední" nedostanou
Dobeš vymýšlí plán: Chytří žáci by měli školám přinést peníze
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp