Česko má v kauze Mostecká uhelná figurovat jako poškozený stát

06.11.2011 20:43 | Zprávy

Švýcarští vyšetřovatelé opakovaně žádají Českou republiku, aby se v kauze možných podvodů při privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS) připojila k jejich práci jako poškozený stát. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) nyní hledá cestu, jak na žádost kývnout, píše týdeník Respekt ve svém pondělním vydání. Souhlas ČR by Švýcarsku pomohl k pokračování vyšetřování a Česku by mohl otevřít cestu ke 12 miliardám korun zablokovaných na švýcarských účtech.

Česko má v kauze Mostecká uhelná figurovat jako poškozený stát

"Strašně rád bych se připojil do vyšetřování jako poškozený, ale není to tak jednoduché. S vrchním státním zastupitelstvím o našem připojení ke švýcarskému vyšetřování intenzivně jednáme," řekl Respektu Kalousek. Souhlas by ovšem podle týdeníku znamenal přiznání, že vinu na ukradení MUS nesou i politici z bývalé vlády Miloše Zemana.

V utajovaném vyšetřovacím spisu švýcarské prokuratury podle Respektu stojí, že vláda Miloše Zemana prodala menšinový státní podíl v MUS skoro čtyřikrát levněji, než byla skutečná cena. Česko tak mělo přijít skoro o dvě miliardy korun. Další miliardy si podle Švýcarů vyvedli z účtů MUS nezákonně manažeři před nákupem státního podílu. Ten byl prodán v roce 1999 za 650 milionů korun skupině Appian.

Těsně před schválením prodeje prý dostali tehdejší ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr a ministr zahraničí Jan Kavan zprávu od velvyslanců ze Švýcarska a USA o tom, že Appian je jen prázdná slupka s nemajetným majitelem a stejně tak švýcarské společnosti, které měly do privatizaci jít spolu s ním. Podle policejních dokumentů si navíc samotná MUS nechala udělat vlastní odhad ceny, který hovořil o tom, že je čtyřikrát vyšší, než za kolik ji stát prodal.

Čtěte vše k tématu Mostecká uhelná 

Grégr však Respektu řekl, že vylučuje, že by nějaké zprávy od velvyslanců dostal. Premiér Zeman si podle týdeníku dnes na "nějakou podobnou informaci nevzpomíná". Ani jeden z nich nechtěl kauzu více komentovat s tím, že se při výpovědi na policii zavázali mlčenlivostí.

Vyšetřování společnosti, jejíž jméno federální prokuratura v Bernu neuvádí, Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že ze společnosti byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Významná část majetku byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a "vyprána". V této souvislosti vyšetřovatelé prověřili stovky bankovních kont a zablokovali kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun). Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin. Švýcarští prokurátoři několikrát navštívili Prahu kvůli výslechům, například expremiéra Zemana a členů jeho někdejší vlády.

Češi kauzu rozklíčovat nedokázali


V Česku byl případ původně odložen v roce 2008. Podle Mladé fronty Dnes (MfD) spočíval hlavní problém dřívějšího vyšetřování v tom, že se česká policie pokoušela rozkrýt jen složité operace s akciemi. Švýcarské úřady podle MfD zdokumentovaly, že společnost Investenergy těsně po rozhodnutí české vlády o prodeji poslala provizi pět milionů dolarů (tehdy přes 170 milionů Kč) na účet na Gibraltar. K účtu měl mít přístup zbrojař Pavel Musela - lobbista blízký někdejšímu předsedovi ČSSD Stanislavu Grossovi, který byl v době privatizace šéfem poslaneckého klubu ČSSD. Musela údajně peníze dále přerozděloval. Z dokumentů švýcarských úřadů podle deníku vyplývá, že část z provize byla přes Kypr převedena na účty Jiřího Martinka a Antonína Sýkory, tedy lidí z okolí Grosse.

Podle květnových informací MfD měl k účtu Antonína Sýkory přístup jeho syn Robert, který byl v té době náměstkem Grégra, jenž byl při privatizaci klíčovým ministrem. "Jde o téhož Sýkoru, který před pár lety pomohl Grossovi náhle zbohatnout. Prodal mu za 20 milionů akcie firmy Moravia Energo a expremiér je krátce nato prodal dál za 100 milionů," připomněl v květnu deník. Grégr pro MfD popřel, že by na něho Robert Sýkora v souvislosti s prodejem těžební společnosti nějak tlačil. Gross podle MfD tvrdil, že s provizí nemá nic společného.

Čtěte také:

Švýcarsko zamítlo Pitrovu žádost o azyl 

Čásenský píše soudcům do Švýcarska. Kvůli Grossovi 

Proč by se zbrojař zajímal o privatizaci MUS, ptá se Zeman  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, qot

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odpad lidstva? Málo. Lipavský v Kyjevě litoval, že nebyl ještě ostřejší

18:57 Odpad lidstva? Málo. Lipavský v Kyjevě litoval, že nebyl ještě ostřejší

Ministr zahraničí Jan Lipavský odcestoval na Ukrajinu. Jde o jeho čtvrtou návštěvu od začátku války …