Kauza MUS: Česko zaspalo. Náhrada škody jedině přes civilní řízení

13.11.2011 14:30 | Zprávy

Česká republika se již podle Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) nemůže připojit k trestnímu řízení ve Švýcarsku v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS), uvedl server Aktuálně.cz. Podobně se v pořadu Otázky Václava Moravce České televize vyjádřila i místopředsedkyně vlády Karolína Peake (VV). Švýcaři se České republiky v minulosti opakovaně dotázali, zda se chce k trestnímu řízení připojit jako poškozená strana, podle dostupných informací české úřady nereagovaly. Švýcarsko přitom v rámci trestního řízení zablokovalo v přepočtu přes 12 miliard korun.

Kauza MUS: Česko zaspalo. Náhrada škody jedině přes civilní řízení

"Podle informace, kterou jsme ověřili u styčného důstojníka švýcarského velvyslanectví, byla v trestní věci, která je vedena ve Švýcarsku, podána obžaloba. Česká republika může o náhradu škody usilovat již pouze v civilním řízení," řekla serveru Aktuálně.cz mluvčí NSZ Helena Markusová. "Možnosti dalšího postupu intenzivně zkoumáme," dodala.

"Nejhorší je, že už jsme nyní v situaci, kdy je trochu pozdě. My se už dokonce do trestního řízení zřejmě přihlásit nemůžeme, protože už byl zahájen soud s obviněnými. My se už můžeme v tuto chvíli přihlásit pouze do civilního řízení ve Švýcarsku, což už je proces poněkud komplikovanější," uvedla v ČT Peake.

Kauzu projedná vláda

Chce, aby se dalším postupem ČR v kauze zabývala příští týden vláda. Kabinet by měl podle ní také řešit, kdo je odpovědný za to, že Česko neodpovědělo na výzvy Švýcarů. Žádost Švýcarska skončila na ministerstvu financí. "Já si myslím, že to je skutečně obludný příklad toho váhání, kdy reálně ty peníze nám tam visí a můžou se dovézt," uvedl k tomu šéf české pobočky protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka.


Švýcarská prokuratura koncem října informovala o tom, že podala obžalobu na sedm lidí, viní je z praní špinavých peněz a dalších machinací v souvislosti s nejmenovanou významnou energetickou společností. Většinu obžalovaných tvoří Češi. Vyšetřování Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Významná část majetku byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a "vyprána". Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, qot

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Covid a propad porodnosti. Interpelovali i Fialu. Vážná čísla od matematika

14:39 Covid a propad porodnosti. Interpelovali i Fialu. Vážná čísla od matematika

Nad klesající porodností v souvislosti očkováním proti covidu se setkali doktor přírodních věd Tomáš…