Klausův Mach: Nečasi, přeformuluj otázku do referenda o euru

13.11.2011 16:58 | Zprávy

Premiérův slib, že uspořádá referendum o přijetí eura, je prý pokrytecký. Napsal to předseda euroskeptické Strany svobodných občanů Petr Mach. Výsledky takového referenda totiž podle něho nebudou mít v unii reálnou váhu.

Klausův Mach: Nečasi, přeformuluj otázku do referenda o euru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Petr Mach

Česká republika se totiž k přijetí eura zavázala již referendem o vstupu do EU v roce 2004, následně tento záměr ještě potvrdila schválením Lisabonské smlouvy. „O čem tedy máme v referendu rozhodnout? Jednou možností je tato otázka: "Souhlasíte s tím, aby vláda poprosila EU, aby nerozhodla o zavedení eura v ČR?" Každý ale uzná, že takové referendum by bylo vyhazováním peněz," píše ve své polemice Mach.

Kdyby Česká republika skutečně odmítala přistoupení k euru, musela by vypovědět obě zmíněné smlouvy - tedy i tu o vstupu do EU. Aby tedy bylo referendum efektivní, musel by se podle Macha premiér občanů natvrdo zeptat, zda si přejí v unii zůstat.

Nečas zapříčinil vznik dluhové unie, míní Mach

V projevu o situaci eurozóny premiér mimo jiné uvedl, že se měnová unie proměnila v dluhovou unii a že vznik Evropského stabilizačního systému státy v eurozóně vyjde na miliardy eur. „V případě ČR se bude jednat o desítky miliard korun, v případě záruk dokonce o stovky miliard korun, v případě členství v eurozóně," řekl již dříve Nečas.

Podle Macha však předseda vlády zapomněl dodat, že i on sám se podílel na vzniku této situace. „Byl to totiž Petr Nečas, kdo spolu s ostatními premiéry rozhodl 25. března tohoto roku, že změní Smlouvu o fungování EU tak, aby mohli zřídit Evropský stabilizační mechanismus, na nějž se budou muset státy eurozóny po roce 2013 skládat závratnými částkami. V případě ČR má jít o 250 miliard korun," argumentuje Mach.

Zeptejme se na Smlouvu

Pokud se tedy má o něčem v blízké době konat referendum, mělo by se občanů tázat na názor o Smlouvě o fungování EU, píše Mach. Bez tohoto dokumentu, který stanovuje vytvoření Evropského záchranného mechanismu, totiž eurozóna po právní stránce zůstane tím, čím byla, když jsme se rozhodli k ní přistoupit. Kdyby tedy občané v referendu smlouvu odmítli, de facto by přestaly platit všechny dokumenty zavazující státy k větší integraci.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: qot

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ptali jsme se v regionu na vládu. Lidé utíkali, nebo zuřili. Ale objevil se i Fialův fanoušek

20:17 Ptali jsme se v regionu na vládu. Lidé utíkali, nebo zuřili. Ale objevil se i Fialův fanoušek

Pravda a láska v ústech některých hodně zhořkla a zagresivněla… Svoboda slova je dnes ohrožena a my …