Kdyby Česká republika skutečně odmítala přistoupení k euru, musela by vypovědět obě zmíněné smlouvy - tedy i tu o vstupu do EU. Aby tedy bylo referendum efektivní, musel by se podle Macha premiér občanů natvrdo zeptat, zda si přejí v unii zůstat.
Nečas zapříčinil vznik dluhové unie, míní Mach
V projevu o situaci eurozóny premiér mimo jiné uvedl, že se měnová unie proměnila v dluhovou unii a že vznik Evropského stabilizačního systému státy v eurozóně vyjde na miliardy eur. „V případě ČR se bude jednat o desítky miliard korun, v případě záruk dokonce o stovky miliard korun, v případě členství v eurozóně," řekl již dříve Nečas.
Podle Macha však předseda vlády zapomněl dodat, že i on sám se podílel na vzniku této situace. „Byl to totiž Petr Nečas, kdo spolu s ostatními premiéry rozhodl 25. března tohoto roku, že změní Smlouvu o fungování EU tak, aby mohli zřídit Evropský stabilizační mechanismus, na nějž se budou muset státy eurozóny po roce 2013 skládat závratnými částkami. V případě ČR má jít o 250 miliard korun," argumentuje Mach.
Zeptejme se na Smlouvu
Pokud se tedy má o něčem v blízké době konat referendum, mělo by se občanů tázat na názor o Smlouvě o fungování EU, píše Mach. Bez tohoto dokumentu, který stanovuje vytvoření Evropského záchranného mechanismu, totiž eurozóna po právní stránce zůstane tím, čím byla, když jsme se rozhodli k ní přistoupit. Kdyby tedy občané v referendu smlouvu odmítli, de facto by přestaly platit všechny dokumenty zavazující státy k větší integraci.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: qot