Toto doplnění, které navrhla místopředsedkyně výboru Helena Lanšádlová (TOP 09), připravila ve spolupráci s centrální bankou a se souhlasem ministerstva financí.
Novela má do českého práva zavést evropské směrnice, které se týkají hlavně informační povinnosti vůči evropským úřadům, možnosti konzultací a spolupráce i řešení sporů mezi hlídači trhů.
Krize odhalila slabá místa
Evropský systém dohledu vytvořila Evropská unie v reakci na globální finanční krizi. Ta podle EU odhalila závažné nedostatky při kontrole finančního trhu, a to jak na úrovni členských států, tak na úrovni integrovaných a vzájemně propojených evropských finančních trhů.
Nový systém dohledu má dva pilíře. Na úrovni ekonomik působí Evropská rada pro systémová rizika a na mikroúrovni hned tři nové úřady dozírající na bankovnictví, pojišťovnictví, zaměstnanecké penzijní fondy, cenné papíry a trhy. Součástí tohoto dohledu je i Česká národní banka.
Čtěte více:
Vystoupení z krachující EU. Nikdy neříkej nikdy, šokují čeští politici
EU je německá Čtvrtá říše, šokoval poslanec ČSSD. Jde o Řecko
Babiš: EU? Zlaté RVHP, tam jsme se s Rusáky ožrali a domluvili
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš, čtk