Už je to tady. Klausovská nakládačka Andreji Babišovi

22.11.2011 12:57 | Zprávy

Poté, co Andrej Babiš vystoupil s propagací své iniciativy ANO 2011 v Moravcově pořadu na ČT, patří mezi největší mediální „hvězdy“. Mnoho lidí jeho snahy vítají a fandí mu, jiní nemohou jeho jméno ani slyšet. Dříve ho zkritizoval třeba Miroslav Šlouf, Radek John nebo Petr Mach. Za naprosto nehorázné považuje jeho veřejné angažování bývalý ředitel Národní galerie a blízký spojenec prezidenta Václava Klause Milan Knížák, který jeho snažení pro ParlamentníListy.cz okomentoval.

Už je to tady. Klausovská nakládačka Andreji Babišovi
Foto: Kateřina Bouda Kašparová
Popisek: Milan Knížák

O různých protikorupčních iniciativách a jejich výstupech obecně Knížák soudí, že jsou především dobrým soustem pro média. „Samozřejmě, že takové věci jako korupce se dějí, a to všude na světě. U nás je jakákoliv protikorupční snaha blokována médii, která to skandalizují, aby měli o čem psát. To téma je tu víceméně pouze zneužíváno k politickým cílům," uvedl pro ParlamentníListy.cz profesor Knížák.

Podobný názor nedávno vyjádřil i prezident republiky Václav Klaus, který řekl, že je třeba rozlišovat mezi skutečnou korupcí a jakousi hrou na korupci. Různé kvazinadační fondy prezident považuje pouze za politickou agitku, která nic ve skutečnosti nevyřeší. 

Psali jsme: Babiš přednášel: Moravec dostal do držky. Za to, že mě pozval


Odporný bolševik chce do vedení státu

Konkrétně však hnutí Andreje Babiše považuje za něco naprosto nehorázného. „To je člověk, který s sebou nese velkou zátěž a velké peníze z minulosti. Své známosti a vlivy využil jen k tomu, aby se obohatil. Proto se už teď nebojí veřejně vystoupit a i přes svoji odpornou bolševickou minulost se chce dostat do vedení našeho státu. To mi přijde opravdu hodně odporné," opřel se tvrdě do Babiše bývalý ředitel Národní galerie.

Ten je přesvědčen, že mu v žádném případě nejde o nápravu věcí veřejných a zničení korupce, protože je totiž podle něho korupcí sám prolezlý.

Zaznívají také názory, že je Babiš v těchto snahách nějakým způsobem napojen na struktury okolo bývalého prezidenta Václava Havla, jehož příznivci často zakládají různá protikorupční hnutí, iniciativy a petice.

Babiš je ještě horší než pravdoláskaři

„Nemyslím si, že je tam nějaké napojení na havlisty, Babiš je ještě o stupeň horší. Já se domnívám, že ti lidé okolo Havla, jako Jiřina Šiklová a podobně, jsou jen postkomunisti, kteří za toho režimu nějak fungovali. Ano, tito lidé jsou nebezpeční, ale nejsou to zločinci. Oproti tomu Andrej Babiš patří k tomu nejpokleslejšímu, co tady z minulého režimu zbylo," pokračuje v kritice pro ParlamentníListy.cz Knížák.

Čtěte také:


Miliardáři Babišovi prý jde o uchopení reálné moci, i když Knížák příliš nevěří tomu, že by mohl nějak masivně uspět. „Když se ale dostáváme k tomu, že už i lidé jako on se derou k moci, tak to považuji za velkou pokleslost našeho veřejného života. Už jen jeho pokusy považuji za nehorázné, protože lidé jako on by vůbec neměli být do veřejného života připuštěni," sděluje nekompromisně redakci někdejší ředitel NG.

Mezi seriózními politiky v OVM neměl Babiš co dělat

„Dalo by se s ním souhlasit, že by byla užitečnější většinová vláda, která by se nemusela spoléhat na vůli nebo nevůli koaličních partnerů, ale to není tak snadné, jak si to Babiš představuje. Takovou vládu ale teď neumíme dát dohromady, vláda je jen odrazem naší společnosti," říká profesor Knížák.

Nelíbilo se mu ani to, že měl Babiš vůbec možnost vystoupit v Otázkách Václava Moravce. „Považuji ze skandální, že si Moravec dovolil do debaty se seriózními politiky pozvat takového člověka. To je podle mě vůbec nejhorší," uzavřel Milan Knížák.

Ohledně Babišovy údajné spolupráce s komunistickou Státní bezpečností jsou stále nejasnosti. Sám podnikatel to neustále odmítá a na své včerejší přednášce dokonce řekl, že uvažuje o žalobě na slovenské ministerstvo vnitra za to, že ho vedou v seznamech spolupracovníků StB. Jeho kritici však namítají, že vzhledem k jeho pracovním aktivitám v zahraničí za bývalého režimu musel být se systémem nějak svázán, jinak by takto cestovat nemohl.

Andrej Babiš veškerou takovou kritiku soustavně popírá. Ve svém včerejším vystoupení na pražské Vysoké škole ekonomické zdůraznil, že svůj podnik Agrofert vybudoval od nuly poctivou prací.

Iniciativu ANO 2011 prý založil proto, že už nemohl dále přihlížet rozkrádání státu a neschopnosti vlády něco vážně řešit. „Já sám nemám žádnou ambici zasednout v Parlamentu, o to mi nejde. Já jsem manažer, ne politik. Do politiky chci skrze ANO přivést schopné lidi, kteří v životě už něco dokázali, a kterým nejde o zbohatnutí, ale o službu veřejnosti. Za mého mládí bylo běžné dělat některé věci jen tak, bez prospěchu, dnes to bohužel tak samozřejmé není," vysvětloval studentům VŠE podnikatel.

Psali jsme: Naprostá zrůdnost. Knížák šílí z odměny pro "práskače" Michálka


Nedůvěryhodný fízl Michálek

Milan Knížák už dříve ostře kritizoval také bývalého šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka. Ten podle něho neupozornil na žádnou korupci, ale jen použil fízlovské a estébácké metody vůči svým nadřízeným. Knížák tehdy řekl, že takové praktiky považuje na absolutní svinstvo.

Související: Kauza Drobil nebo kauza Michálek? Víme, jak to tenkrát bylo


„Pro mne je takový člověk nedůvěryhodný, bezcharakterní a připadá mi odporné se s ním vůbec bavit," komentoval před časem pro ParlamentníListy.cz Michálkovu kauzu. Za nejvíc šokující však tehdy Knížák považoval odměnu půl milionu korun, kterou Michálek za svůj čin obdržel od Nadačního fondu proti korupci finančníka Karla Janečka. „Odměňovat člověka za to, že někoho práskne, že se chová nečestně, že někoho nahrává, to je tak pokroucený žebříček hodnot, že se stydím před svými žáky, že se něco takového děje," reagoval tehdy blízký příznivec Hradu Milan Knížák.

Výzva ANO 2011


Čtěte také:


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Tři tůně zadržují vodu v lesích na Jindřichohradecku

10:22 Lesy ČR: Tři tůně zadržují vodu v lesích na Jindřichohradecku

Krajině v Matějovci na Jindřichohradecku pomůže s adaptací na změnu klimatu soustava tří tůní vytvoř…