Kauza Diag Human: Díla zabavená ve Vídni se vrátila do Česka

23.11.2011 9:05 | Zprávy

Tři umělecká díla, která byla zabavená v květnu ve Vídni kvůli kauze Diag Human, se v úterý večer vrátila do České republiky. Uvedla to Česká televize. Odvoz děl podle všeho přitom zorganizoval velvyslanec České republiky Jan Koukal.

Kauza Diag Human: Díla zabavená ve Vídni se vrátila  do Česka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

O vydání děl zpět do ČR rozhodla podle agentury APA ředitelka vídeňského muzea Belvedere na základě rozhodnutí vídeňského zemského soudu z minulého týdne, jenž označil dříve nařízenou exekuci za nicotnou.

„Protože exekuce byla neplatná, vrátili jsme díla obratem zapůjčovatelům. Je tragické, že se tu odehrál pokus zneužít umění ve sporu o peníze. Z hlediska uměleckých děl je nejlepší, když se nejen opět vrátí do sbírek, z nichž pocházejí, ale když se také opět budou moct zpřístupnit širší veřejnosti," prohlásila v úterý ředitelka vídeňského muzea Agnes Hussleinová-Arcová.

Obrazy Emila Filly a Vincence Beneše a bronzová plastika Otty Gutfreunda byly zapůjčeny na výstavu do Vídně a koncem května zabaveny. Obraz Filly Dvě ženy (1913) patří do sbírek Moravské galerie v Brně, obraz Beneše Tanečnice (1912) a bronzová plastika Gutfreunda Objetí (1914) patří Národní galerii v Praze. Zabavená díla měla uspokojit pohledávku ve výši 24 milionů korun.

Vídeňský soud však minulý týden v druhé instanci rozhodl, že exekuce všech děl je neplatná, protože rakouská justice není příslušná ji nařídit. Ředitelka Belvedere se rozhodla díla vrátit i přesto, že firma Diag Human může ještě podat dovolání k nejvyššímu rakouskému soudu. Že tak firma Diag Human nejspíše učiní, uvedl již právník Diagu Jan Kalvoda.

Rozsudek byl znám minulý pátek

O tom, že rakouský soud nakonec vyhověl České republice a nikoliv firmě Diag Human, psaly ParlamentníListy.cz minulý pátek jako první. O rozhodnutí soudu tehdy informoval náš web jak ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk, tak i ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

A co vyjednat mír?

V tomto vašem článku - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Nerudova-STAN-Americky-prezident-Trump-udelal-chybu-770269 tvrdíte, co víc můžeme pro Ukrajinu udělat, ale postrádám v něm jakkoliv zmínku o tom se snažit vyjednat mír. Nebo podle vás je reálné, že Ukrajina Rusko porazí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pražské služby: Občané odvezli loni na sběrné dvory skoro 60 tisíc tun odpadu

22:03 Pražské služby: Občané odvezli loni na sběrné dvory skoro 60 tisíc tun odpadu

Pražské služby hlásí rostoucí zájem obyvatel o sběrné dvory. Na deseti z nich, které provozují pro h…