"Zrušili jsme prostředníky nákupu techniky v armádě. Zrušili jsme ekotendr. Zákon o veřejných zakázkách je výrazným posunem vpřed proti minulosti," uvedl Nečas v tiskovém prohlášení. Vláda podle něj nadále považuje boj s korupcí za svou zásadní prioritu.
Premiér hájí vládu také tím, že na přípravě protikorupčních norem spolupracuje právě s Transparency International i s dalšími neziskovými organizacemi. Některé protikorupční organizace i vládní a opoziční poslanci ale zákonu o veřejných zakázkách vyčítali, že ho nepřehledné projednávání ve sněmovně oslabilo a schválená verze neumožní dohledat konečného vlastníka firem, které získají veřejné zakázky.
Zprůhlednění financování politických stran
Dalšími kroky vlády ve snaze omezit korupci podle premiéra bude vytvoření sítě speciálních státních zástupců a zprůhlednění financování politických stran. Přísnější dohled by podle něj měly mít firmy ovládané státem. Nečasovy cíle se tak do značné míry shodují s doporučeními české pobočky TI, která volá po zprůhlednění financování stran, přijetí pravidel pro práci úředníků, nezávislosti justice a vyšší specializace státních zastupitelství.
Podle šéfa české pobočky TI Davida Ondráčky ale z mezinárodního srovnání jasně vyplývá, že řada sousedních a podobných zemí jako ČR je na tom v boji s korupcí lépe. Nejhorší zprávou podle něj je, že se v posledních třech letech ČR na žebříčku stále propadá, a proto je prý nejvyšší čas na změny.
TI dnes celosvětově zveřejnila žebříček vnímání korupce a mezi více než 180 letos hodnocenými státy klesla ČR z loňské 53. na 57. příčku. V rámci EU je Česko 21. z 27 zemí.
Čtěte více:
Korupce v Česku: Hůř už je jenom na Balkáně, Česko v žebříčku padá
Grospič (KSČM): Pospíšil našel „viníka" korupce
Pivovarník Bernard varuje: Korupce dosáhla nebývalých rozměrů
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš, čtk