Dluhová krize až donedávna zasahovala jen menší okrajové země jako Řecko, Irsko a Portugalsko, v poslední době se ale pozornost zaměřila i na Itálii či Francii. Ministr financí Miroslav Kalousek v této souvislosti nedávno v tisku uvedl, že pokud padne euro, čeká Česko boj o přežití. Krach eurozóny si Kalousek nepřeje, ale není podle něj "vůbec nereálný" a měl by osudný dopad na ČR a musela by padnout všechna ideologická tabu - ať už daňová, nebo týkající se sociálního státu.
Podle Nečase by ale i určité strašení mohlo situaci ještě zhoršit. "Měli bychom být s poplašnými zprávami velmi opatrní a nestrašit s nějakou apokalypsou," prohlásil dnes premiér.
Zvýšení daní to jistí
Řešení případného výpadku příjmů státního rozpočtu Nečas vidí ve zvyšování daní. "Za situace, kdy hrozí výpadek příjmů, je třeba příjmovou stránku rozpočtu posílit. A je lepší zvyšovat nepřímé daně, nedusí tolik ekonomický růst," řekl Nečas na dotaz novinářů.
Podle guvernéra České národní banky Miroslava Singera by dopady současné krize eurozóny na českou ekonomiku ale neměly být horší než dopady světové finanční krize v roce 2008. Důvodem pro optimismus je to, že tuzemský finanční sektor je v dobré kondici, prohlásil minulý týden Singer.
Čtěte více:
Premiér Nečas: Potřebujeme kvalitní české hlavy, měli bychom je udržet
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš, čtk