Posily českých lékařů dorazily na Slovensko

03.12.2011 21:03 | Zprávy

Slovensko využilo nabídku české vlády na vyslání armádních lékařů na pomoc slovenským nemocnicím, jejichž provoz poznamenaly hromadné výpovědi zdravotníků. Odpoledne do Bratislavy dorazily tři desítky českých armádních specialistů. Pomáhat budou ve čtyřech zdravotnických zařízeních, práce je čeká už dnes večer.

Posily českých lékařů dorazily na Slovensko

Očekává se, že čeští doktoři zůstanou v zemi jen několik dnů. Slovenská vláda se totiž s lékařskými odbory v noci na dnešek dohodla na ukončení protestu doktorů. Před návratem do nemocnic ale na 1200 lékařů musí podepsat nové pracovní smlouvy, protože po hromadných výpovědích jim pracovní poměr skončil koncem listopadu. Výpovědi původně podalo více než 2400 z celkového počtu asi 7000 nemocničních doktorů, nakonec si to rozmyslela asi polovina z nich. Odbory odhadly, že nemocnice přejdou do běžného režimu postupně od začátku příštího týdne.

Velitel nemocniční základny v Hradci Králové Jan Österreicher uvedl, že nejnovější mise se od předchozích liší. "Málokdy jezdíte na cvičení oficiálně tam, kam jezdíte v létě na dovolenou," řekl Österreicher na dotaz ČTK po příjezdu do slovenské metropole. Ošetření prvního pacienta mají čeští doktoři na programu už dnes večer v nemocnici na bratislavských Kramárech.

Až do odvolání

"Lékaři pojedou do Nitry, Žiliny a Ružomberku, podstatná část lékařů zůstane v Bratislavě," řekl státní tajemník slovenského ministerstva zdravotnictví Ján Porubský o pomoci českých doktorů. Mezi nimi nechybějí chirurgové, anesteziologové, internisté nebo traumatologové. Délka jejich nasazení bude podle Porubského záviset na tom, kdy vláda zruší nouzový stav, který vyhlásila v souvislosti s protestem doktorů.

"Pokládám tento akt jako humanitární pomoc, kdy slovenské zdravotnictví je na pokraji sil," prohlásil český ministr Leoš Heger (TOP 09) po dopoledním setkání se slovenskou premiérkou Ivetou Radičovou a svým slovenským kolegou Ivanem Uhliarikem. Na schůzce byla také podepsána dohoda mezi oběma státy o nasazení českých lékařů. "Skutečně si této pomoci vážíme," reagoval Uhliarik.

České lékaře slovenské odbory nepřivítaly

Rozhodnutí Bratislavy přijmout nabídku české vlády kritizovalo slovenské lékařské odborové sdružení, které stálo za doznívajícím protestem nemocničních lékařů. "Vláda k zamaskování své neschopnosti ukázala, že je ochotna použít finanční prostředky našich daňových poplatníků spíš k zaplacení zahraničních lékařů než na spravedlivé odměňování slovenských lékařů," prohlásil šéf sdružení Marian Kollár. O náklady na vyslání českých lékařských specialistů se podle dřívějších informací rozdělí Praha a Bratislava.

Souhlas s vysláním vojenských lékařských specialistů na Slovensko dala česká vláda už v pátek. Kvůli příjezdu českých vojenských lékařů do země se dnes dopoledne sešla na mimořádném zasedání slovenská vláda a jejich nasazení v zemi schválila.

Stávkokazi"

Část českých lékařů si ale myslí, že by stát "stávkokaze" na Slovensko posílat neměl. Šéf českých lékařských odborů Martin Engel již dříve ČTK řekl, že vojáci jako ozbrojená složka dostanou přesun na Slovensko rozkazem, ale ostatní lékaři, kteří se mohou rozhodnout sami, by tam chodit neměli.

Opoziční ČSSD ovládající Senát tvrdí, že vláda postupovala v rozporu s ústavou a rýsuje se tak kompetenční spor. Podle senátorky ČSSD Aleny Gajdůškové ústava sice umožňuje vyslání vojáků do zahraničí na krátkou dobu bez předchozího souhlasu parlamentních komor, ale pouze z vyjmenovaných důvodů. "Jednání o platech mezi nimi rozhodně není," řekla ČTK. Předseda Senátu Milan Štěch očekává, že vláda o souhlas požádá dodatečně. Pokud vyslání bude zdůvodněno jako cvičení, znamená to, že vláda pohrdá zákony, sdělil ČTK. O dalším postupu bude podle něj jednat jak vedení ČSSD, tak organizační výbor horní komory.

Prezident Václav Klaus v pátek novinářům řekl, že považuje protest slovenských doktorů za "mimořádnou nezodpovědnost".

Čtěte více:

Vláda schválila vyslání vojenských lékařů na pomoc Slovensku

Vláda projedná vyslání vojenských lékařů na Slovensko

Kdo jde na Slovensko, je ubožák. Varování lékařům z vysokých míst

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: aš, čtk

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Sousedské dětské skupiny

Jak to má prosím fungovat? To stát spoléhá na to, že je tolik lidí, kteří by to mohli dělat k dispozici? Nebo se snažíte jen na někoho přehodit to, že stát opět selhal? Co třeba vaše vláda udělala proto, aby došlo ke zlepšení situace s umístěném dětí do školky? Ještě by mě zajímalo, jak to bude s f...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Keller: Jak topkař Niedermayer vyrobil dezinformaci o trumpismu

4:44 Keller: Jak topkař Niedermayer vyrobil dezinformaci o trumpismu

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Jak se vyrábí dezinformace. Tak pojmenoval aktuální z řady komentářů pro Parl…