Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka před schůzkou čelných představitelů politických stran novinářům řekl, že prosazení těchto tří "protikorupčních pojistek" urychlí proces přijetí ústavního zákona. Protože v případě, že se požadavky ČSSD do návrhu nedostanou, bude se je tam snažit prosadit sociální demokracie v Senátu, což by znamenalo přinejmenším měsíční zpoždění přijetí zákona. Zákonodárci mají přitom poslední možnost připravit přímou volbu prezidenta už pro hlasování o nástupci Václava Klause. Jeho mandát skončí začátkem roku 2013.
Jednat se bude dnes
SLEDUJEME téma: Přímá volba prezidenta
Sobotka zdůraznil, že ČSSD prosazuje přímou volbu už od roku 1992. Premiér Nečas před jednáním konstatoval, že pokud nebude uzavřena dohoda, strany, které ji dlouhodobě hlásaly, tento postoj celá léta jen hrály. Žádnou stranu přitom nejmenoval. Prohlásil, že ODS měla k přímé volbě vždy nejzdráhavější přístup, nyní ale dohodu brzdí strany, které jí měly "plná ústa".
O dodatečných podmínkách na další změny ústavy nikdy nebyla z jejich strany řeč, uvedl. Může jít podle Nečase o hledání záminek, aby přímá volba zavedena nebyla. Pokud jde někomu o přímou volbu, pak je možné poměrně rychle dospět ke kompromisu, že se prosadí přímá volba bez vytváření dalších dodatečných podmínek, dodal. Poslanci by měli o předloze rozhodnout na schůzi, která začne dnes. Nepanuje nad ní ale shoda, pro její schválení jsou přitom nutné i hlasy opozice.
Čtěte:
Sobotka, Němcová, Tošenovský? ODS přemýšlí o kandidátovi na prezidenta
Je dobře, že přímá volba prezidenta nebude, chválí komentátor Uhl
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh