Většina krajů bude mít příští rok schodkový rozpočet

19.12.2011 16:35 | Zprávy

Většina krajů bude v příštím roce hospodařit se schodkem. Vyrovnaný rozpočet nebo přebytek předpokládá pouze pět ze 14 krajů, některé z nich ale jen díky odlišné metodice, když mají úvěry započítané do příjmů. Vyplývá to z údajů zveřejněných na webových stránkách krajů. Ty už přitom své rozpočty ve většině případů schválily.

Většina krajů bude mít příští rok schodkový rozpočet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

 Nejvyšší schodek bude mít Praha, a to 6,7 miliardy korun. Hlavní město ale hospodaří s nejvyšším rozpočtem, výdaje plánuje 43,9 miliardy korun. Druhý Středočeský kraj počítá s výdaji 16 miliard korun a třetí Jihočeský 12 miliard Kč. Druhý nejvyšší schodek plánuje Moravskoslezský kraj - 2,1 miliardy korun, a třetí Jihočeský kraj - cca 1,1 miliardy korun. V ostatních případech se schodky pohybují v řádech desítek nebo stovek milionů korun.

Přebytek bude mít např. Liberecký kraj

Vyrovnaný nebo přebytkový rozpočet na příští rok plánují kraje Královéhradecký, Liberecký, Olomoucký, Pardubický a Vysočina. Ne vždy to však nutně znamená, že se nebudou zadlužovat. Některé z nich totiž mají do celkových příjmů započítanou kapitolu financování, která obsahuje vedle zůstatku na bankovních účtech i úvěry. Například kraj Vysočina očekává příjmy 8,13 miliardy Kč, skutečné příjmy například z daní či dotací však budou dosahovat 7,32 miliardy. Zbytek tvoří například úvěr od Evropské investiční banky. Podobně je tomu u Olomouckého kraje. I u nich tak bude rozpočet spíše schodkový. A to i přesto, že Vysočina počítá s dosud nejvyšší rezervou.

Očekávání krajů, pokud jde o vývoj hospodaření v příštím roce, se liší. Například Olomoucký kraj předpokládá, že se mu daňové příjmy sníží asi o 100 milionů korun. Počítá proto s poklesem jak na příjmové, tak na výdajové straně. Naopak další kraje předpokládají nárůsty. Plzeňský kraj počítá s nárůstem výdajů o čtyři procenta a příjmů o 11 procent.

Podle ekonomů by ale kraje měly počítat spíše s propadem. "Jsme v nové realitě a příjmy jen stěží porostou," uvedl analytik Aleš Michl z Raiffeisebank. Podobně hovoří i vedoucí ekonomického odboru Českomoravské konfederace odborových svazů Martin Fassmann a člen nově založené ekonomické rady Asociace krajů. Podle něj jsou pro kraje největším rizikem změny v dani z přidané hodnoty. "Odsaje to peníze ze všech částí veřejných financí, speciálně z rozpočtů krajů a ze zdravotního pojištění," řekl Fassmann. Vzrostou jim tak podle něj náklady na školství či dopravu.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Pokles konečné spotřeby paliv a energií pokračoval i v roce 2023

13:21 Český statistický úřad: Pokles konečné spotřeby paliv a energií pokračoval i v roce 2023

Hrubá spotřeba primárních energetických zdrojů v Česku klesla v roce 2023 meziročně o více než osm p…