Poslanci navrhují snadnější propuštění zlodějíčků

28.01.2012 21:13 | Zprávy

Vězni, kteří se provinili menšími přečiny, mají naději na odpuštění trestu. Přislibuje jim ji iniciativa poslanců Pavla Staňka, Stanislava Polčáka a Jany Suché, kteří přišli s návrhem, který umožňuje snadnější propouštění odsouzených, kteří si dopustili zločinu z nedbalosti, nebo byli odsouzeni na méně než pět let. Zákonodárci si od návrhu slibují ulehčení státnímu rozpočtu i stále přeplněnějším věznicím. Tato legislativa by přitom podle autorů návrhu mohla začít platit poměrně brzy – Pavel Staněk doufá, že nabude účinnosti do letošního podzimu.

Poslanci navrhují snadnější propuštění zlodějíčků
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Věznice Pankrác

 

Návrhy na propuštění vyslovené řediteli věznic by nově soud mohl zamítnout pouze v případě, že je zjevné, že by odsouzený po propuštění i nadále páchal trestnou činnost. Návrh usnadňuje i žádosti o propuštění podané samotnými vězni. Zatímco doposud o něj mohli žádat pouze jednou ročně, nově by soud jejich žádosti mohl projednávat jednou za půl roku.

Neudržitelný stav českých věznic potvrzuje i úřad Vězeňské služby. Podle jeho údajů si k včerejšímu dni trest za mřížemi odpykávalo na 23 435 vězňů., přičemž kapacita činí pouze 20 600 míst.  Přeplněné věznice přitom přirozeně zatěžují i státní rozpočet. "Průměrně stojí každý vězeň přibližně tisícovku denně. Tyhle peníze se samozřejmě uspoří a to nemluvím o tom, že když je člověk na svobodě, tak utrácí peníze a platí daně, což je pro stát sekundární úspora," vypočítává poslanec Staněk.

Iniciativu trojice chválí i resort spravedlnosti. "S návrhem souhlasíme a podporujeme jej," řekla serveru iDnes.cz mluvčí ministerstva Tereza Palečková.

Kritici: Poslanecké návrhy nejdou dohromady

Petr Franc ze Soudcovské unie však k návrhu zaujímá úplně opačný postoj. Podle něj nemá ředitel žádné právo žádat o propuštění vězně. "Ředitel věznice je součástí moci výkonné, v podstatě úředník, a takhle by prolamoval soudní rozhodování. Já chápu tu snahu o snížení počtu vězňů, ale ty změny musejí být systémové," argumentuje. Připomíná, že současná snaha politiků snížit vězeňské stavy je přímém rozporu s dva roky starou novelou trestního zákoníku, která zpřísnila sankce za drobnější prohřešky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: qot

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Pokuta za lži v kampani

Bude se vztahovat pokuta i na to, když politici ve svých předvolebních slibech budou dávat sliby, co pak nesplní, a tudíž v jejich slibech nepůjde o nic jiného než o lež? To totiž děláte úplně všichni, hlavně teda poslanci, že slibujete něco, co pak nedodržíte. A Vy tento zákon podporujete? Nemyslít...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

4:40 Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

„Zvlášť ‚úkáčka‘ si myslí, že jim to tady úplně patří, že jsou šlechta. Prý bojujou za naši demokrac…