„Tak se nám rozpadá vláda korupce a rozpočtové nezodpovědnosti. Zase stejný scénář Nečase s Kalouskem o „nakoupení“ přeběhlíků. Jděte už do …...“, napsal senátor Škromach na svých stránkách na Facebooku.
Vše bylo zrežírované
„Pro mě není celá tato situace žádnou novinkou. Signály, že to takhle dopadne, tu byly už rok. Kočí a Škárka to nedokázali, ale Peake teď ano. V parlamentních kuloárech se o takovém scénáři šuškalo už dávno,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Škromach. Tomu, že Peake prohlašuje, že vystoupení z VV byla její soukromá akce a že neví, kdo se k ní připojí, se místopředseda Senátu jen směje. „Vše bylo samozřejmě dopředu zrežírované. To nemůže sežrat nikdo,“ dodal senátor.
Škromach nepochybuje o tom, že ke Karolíně Peake se připojí dost poslanců na to, aby podpořili vládu. „Až bude před poslanci reálné nebezpečí dvou měsíců bez platu a poslaneckých náhrad, velice rychle se rozhodnou. Navíc poslanci véček nemají příliš vysokou pravděpodobnost, že by mohli být zvoleni znovu,“ vysvětluje Škromach.
Paroubek: Bárta nebo Peake, je to jedno
Předseda Národních socialistů – Levice 21. století Jiří Paroubek se naopak domnívá, že se o přeběhlictví nedá v tomto případě příliš mluvit. „Podívejte se, Věci veřejné jsou divný spolek, když to řeknu slušně. A podle mě je celkem jedno, jestli tam jsou s Bártou, nebo s Peake, i když Peake mi připadá o malou trošičku lepší. Chápu nervozitu ČSSD, protože teď mají obrovskou šanci vyhrát volby, což za rok, nebo za dva už mít nebudou, protože splynou s establishmentem. Podle mě by byly asi v zájmu lidí nejlepší předčasné volby, i když Sobotka s Haškem nejsou vůdci. Mají sice jiné názory než Nečas s Kalouskem, ale něco jim chybí,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Paroubek.
Tradice přeběhlíků v Česku
Političtí přeběhlíci jsou v české novodobé politické kultuře celkem známou veličinou. Nejznámější jsou Melčák a Pohanka. Miloš Melčák byl v roce 2006 zvolen za ČSSD, v lednu 2007 při hlasování o důvěře druhé Topolánkovy vlády opustil hlasovací sál a vláda tak získala důvěru. Od té doby společně s poslancem Pohankou hlasovali s vládní koalicí o některých zákonech, mimo jiné pomohli nechat projít v prvním čtení reformu veřejných financí. Michal Pohanka byl zvolen také v roce 2006 za ČSSD. Stejně jako Miloš Melčák při hlasování o důvěře Topolánkovy vlády opustil hlasovací sál. Dalším z přeběhlíků v ČSSD byl Evžen Snítilý. Ten 15. února 2008 při volbě prezidenta bez bližšího zdůvodnění oznámil, že v prezidentské volbě bude volit kandidáta ODS Václava Klause. Téhož dne byl vyloučen z poslaneckého klubu ČSSD. Prohlásil však, že nadále bude nezařazeným poslancem, který bude hlasovat stejně jako ČSSD.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tom