„Neví, o čem mluví. Když firmy odmítnou dát úplatek, zakázku nedostanou a jejich zaměstnanci se ocitnou na dlažbě,“ reagoval na její postoj první místopředseda Strany soukromníků Rudolf Baránek.
Reagoval tím na situaci ze čtvrtečního pořadu ČT Máte slovo s Michaelou Jílkovou, kde drobný živnostník přiznal vicepremiérce do očí, že pro získání zakázky zaplatil desetiprocentní všimné. „Takže to takhle budeme dělat všichni, do budoucna?“ pokárala ho v živém vysílání Peake a odmítla jeho argument, že se s korupcí v podstatě smířil. „Já bych se s tím nesmířila,“ prohlásila.
Nestačí useknout jen jedno chapadlo
Následná hlasitá reakce zástupce podnikatelů, kterou zprostředkovaly ParlamentníListy.cz, Karolínu Peake nezviklala. „Pokud budou podnikatelé korupci akceptovat a poskytovat vyžádané úplatky, korupce se nezbavíme,“ řekla ParlamentnímListům.cz. „Tím neříkám, že vinni jsou podnikatelé. Jen říkám, že k vymýcení bacilu korupce nestačí, když usekneme jen jedno chapadlo,“ dodala.
Kdo nedá úplatek, zažije šikanu
Ale podnikatelům se prokorupční prostředí v Česku vůbec nelíbí a kritizují nepříliš účinná opatření vlády. Nevidí totiž žádné zlepšení. „Když jsem se v jednom kraji přihlásil do veřejné soutěže, začali se kolem mě točit nějací lidé a naznačovali, že bych za to měl zaplatit. Tak jsem říkal, že je jich tolik, že vlastně nevím, kdo je ten „pravý“. Nato mi představil jeden z nejvyšších krajských šéfů na chodbě nějakého člověka a odešel. Tentokrát už „pravý“ člověk mi pak řekl o několik milionů. Neodmítl jsem ho rovnou, jen jsem to zahrál do autu a žádný úplatek jsem nikdy nedal. Jenže teď mám velké problémy, kraj se mstí, úředníci si pořád něco vymýšlejí, prostě mne šikanují,“ vypráví ParlamentnímListům.cz. podnikatel, který si nepřál být jmenován, jak dopadne ten, kdo odmítne hrát podle nastavených a zažitých pravidel.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová