V Olomouci se rozhodli skoncovat s popíjením alkoholu na veřejnosti a žebráním vloni na podzim na základě množících se stížností občanů. Vyhláška platí od počátku roku v historickém jádru Olomouce, na zastávkách či v parcích, a to do okruhu 100 metrů. Totéž se týká i dětských hřišť, předškolních, školních a zdravotnických zařízení, kostelů, prodejen potravin nebo objektů státní správy a samosprávy. Ten, kdo vyhlášku poruší, může být strážníkem městské policie z místa vykázán, nebo mu může být zabaven alkohol. Navíc za porušení nařízení hrozí pokuta až do tisíce korun.
Strážníci: Od začátku roku 216 porušení
Olomoučtí strážníci si vyhlášku pochvalují. „Pomáhá nám účinněji zabezpečit veřejný pořádek na veřejném prostranství. Doplnila strážníkům dosud chybějící legislativní nástroj umožňující řešení této problematické oblasti. Její praktické uplatnění strážníkům umožní řešit již pouhou příčinu různého, daleko závažnějšího protiprávního jednání, jak již v oblasti veřejného pořádku, tak i občanského soužití,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz mluvčí olomouckých městských strážníků Magda Václavíková.
Podle ní strážníci Městské policie Olomouc od počátku roku řešili 216 případů porušení vyhlášky. „Ve 197 případech se jednalo o konzumaci alkoholu, ve 3 případech prodejce ve stánku zjevně umožňoval konzumaci alkoholických nápojů na veřejném prostranství a v 19 případech osoby obtěžovaly kolemjdoucí žebráním. Ve 142 případech strážníci na místě usoudili, že bude dostačující pouhé projednání přestupku a porušení obecně závazné vyhlášky vyřešili domluvou, 73 přestupků vyřešili v blokovém řízení, kdy celková výše uložených pokut činila 61 000 korun, a jedno porušení vyhlášky dořeší přestupková komise,“ shrnula Václavíková.
Bezdomovci: Alkohol je pro nás nutnost k přežití
Olomoučtí bezdomovci však toto nadšení z nové vyhlášky s policisty nesdílejí. Podle nich by strážníci měli být teď v zimě vůči dodržování vyhlášky shovívavější. „Čekal jsem, že to policie nebude tolik řešit, když jsou takové mrazy. Teď nám pití dost pomáhá, “ prozradil redakci Karel Rada.
Jeho kolega Martin si o vyhlášce také myslí svoje. Na ulici žije už osm let. Jako spousta jiných nechce využít služby ubytoven a azylových domů, a proto tráví většinu času venku. Alkohol považuje za nejlepší prostředek, jak uniknout současné realitě. „Víte jaké to je být na ulici? Nemám nic, rodinu, majetek, občas se dostanu k nějakým penězům a za ty pořídím alkohol. No a co. Je to jediná věc, která mi pomáhá, na rozdíl od jiných.“ A dodává: „Nemám už co ztratit, když mě policajti chytnou, co se mnou můžou udělat.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka