Armádní záložníci bijí na poplach: Vondra nám chce rušit cvičení

06.04.2012 13:22 | Zprávy

Zatímco ještě nedávno se ministr obrany Alexandr Vondra dušoval v médiích, jak chce zvýšit prestiž, počty, úroveň i výcvik tisíců armádních záložníků, nyní armáda v tichosti ruší všechna jejich cvičení. Záložníci, mezi nimi je řada vysokoškoláků a vysoce postavených expertů ve svém oboru, teď zuří.

Armádní záložníci bijí na poplach: Vondra nám chce rušit cvičení
Foto: Archiv
Popisek: Pandur II

A to není všechno. Podle zdroje ParlamentníchListů.cz z pražského Krajského vojenského velitelství (KVV) se budou rušit i veřejností velmi oblíbené a desítky let provozované veřejné akce typu - Tankový den v Lešanech nebo Bahna. Rok co rok na ně přitom zavítaly desítky tisíc lidí.

Současné pozdvižení v armádě je reakcí na nedávné vyjádření Vondry a náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka z Hospodářských novin. Oba muži shodně potvrdili, že resort obrany chystá zásadní změnu, v níž budou hrát aktivní zálohy mnohem významnější úlohu. Mimo jiné se měl také zlepšit jejich výcvik tak, aby je bylo možno - jako v jiných státech NATO a EU - povolávat i do bojových jednotek v zahraničních misích. Také měli dostat vyšší příspěvek za službu. „Koncepce bude představena ještě letos na jaře,“ tvrdil generál Picek. Už za několik dní bylo všechno jinak.

Pravá ruka neví, co dělá levá

"Dostali jsme pokyn okamžitě zrušit všechna naplánovaná cvičení i akce v pražských vojenských muzeích. Co vím, středočeské velitelství dostalo rozkaz zrušit i oblíbená Bahna na Brdech. Dnes přišel pokyn, že se to ještě najednou přehodnocuje, ať s vyrozuměním už povolaných záložníků, že je všechno jinak, zatím počkáme. Ale je to tak 70 ku 30, že to ti nahoře všechno zatrhnou,“ řekl ParlamentnímListům.cz dobře informovaný zdroj z pražského KVV.

„Neptejte se mě na smysl. Ten neznám. Protože neexistuje. Na cvičeních pro záložníky se dá ušetřit v porovnání s měšcem resortu jen zlomek. Zúčastňuje se jich jen několik stovek a mnohdy ani nežádají refundace. Dělají to z entuziasmu a z lásky k vlasti. Vojáci, kteří jsou určeni pro jejich výcvik, by stejně museli být ve službě. Spí se v objektech armády. A jídlo? Kolik toho v porovnání s celou armádou sní? Je to nesmysl."

Své jméno si sice z obav před ministerstve nepřál sdělit, redakce ale položila otázky oficiálním místům, kanceláři Náčelníka Generálního štábu, který také ještě před několika dny tvrdil, že výcvik záložníků má pro armádu vysokou prioritu, a Vondrovu tiskovému mluvčímu.

„V současné době probíhá analýza možností, jakým způsobem promítnout do rozpočtu resortu obrany skutečnost, že pro letošní rok se musí resort obrany zavázat snížit rozpočtové výdaje ve výši 1,4 miliardy korun. Teprve poté, co dojde k vyhodnocení variant, bude rozhodnuto o tom, kde budou úspory realizovány. Vzhledem k rozpočtovému vývoji je pravděpodobné, že k jistému omezení výcviku aktivních záloh dojde. Definitivní rozhodnutí ale zatím nebylo přijato,“ potvrdila ParlamentnímListům.cz Pickova mluvčí Jana Růžičková.

„Nekoncepční kroky ministra obrany Vondry jsou jasným důkazem jeho neschopnosti řídit tento resort, kterému vůbec jako nevoják nerozumí a který mu slouží jen jako zdroj obživy,“ tvrdí bezpečnostní expert Jan Střelka. „Slovo, závazky i opatření ministra Vondry jsou vyhlašované ad hoc a platí jen v řádech desítek hodin." Nad Vondrovým plánem prosadit posílání záložníků - civilistů do války po boku profesionálů, si ťuká na čelo. „Jak to chtějí v téhle pseudopacifistické a švejkovské společnosti dosáhnout? Podle zákona s tím sice záložník předběžně souhlasí, ale bez garance státu, že ten člověk po návratu do civilu bude přijatý do svého původního zaměstnání, na nasazení tam, kde může i zemřít, nikdo z nich nepřistoupí,“ tvrdí Střelka.

Přitom čistě po stránce schopnosti nasazení aspoň na logistické funkce i v místech jako je Afghánistán mnozí čeští záložníci podle něj rozhodně mají. V tom se Střelka shoduje s názorem známého armádního experta, publicisty a historika Pavla J. Kuthana

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Blahuš

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

17:57 Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

Proč tentokrát při povodních masivněji nepomáhá armáda? A je správné, aby prezident osobně pomáhal v…