Dominik Duka: Stále více jsme svědky odmítání demokracie

02.10.2012 12:26 | Zprávy

Den poté, co se prezident republiky Václav Klaus stal terčem útoku v Chrastavě, zaslal mu pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP dne 29. září 2012 dopis, aby vyjádřil svou lidskou a občanskou solidaritu a odmítl takovýto způsob veřejných projevů, který se neslučuje s demokracií.

Dominik Duka: Stále více jsme svědky odmítání demokracie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský arcibiskup Dominik Duka

Vážený pane prezidente,

rád bych Vám vyjádřil lidskou i občanskou solidaritu po včerejším násilném ataku. Myslím, že tento incident potvrzuje i vyjádřené obavy o osud skutečné demokracie v naší zemi, jak jsme toho byli svědky v promluvě pana biskupa Mons. Františka Radkovského na staroboleslavské pouti, podobně jako ve Vašem slovu, které jste adresoval lidem o slavnosti Dne české státnosti z míst zavraždění sv. Václava.

Není tomu tak dávno, kdy jsme si připomněli 75. výročí úmrtí prvního prezidenta našeho moderního státu, Československé republiky. Připomněli jsme si také jeho výrok: „Existence států je podmíněna přítomností idejí, na kterých byly založeny.“ Myslím, že jsme v posledních měsících stále více svědky zásadního odmítání demokracie, jak její podstatu vyjádřil TGM: „Demokracie je diskuse.“ Diskuse není možná mezi těmi, kteří se navzájem urážejí, nenávidí a rozpoutávají závist. Osud demokracie je v rukou celé společnosti jak na úrovni obcí, měst, krajů, tak nejvyšších státních institucí. Státní instituce nejsou dílem politických stran, a proto demokratický občan ctí tyto instituce a váží si jich, i když je reprezentují lidé, kteří nejsou z jeho strany, a on sám volil jiné kandidáty. Nejsem stoupencem přímé volby, protože v naší zemi se uplatňuje princip nepřímé demokracie, ale zmíněná událost nám ukazuje, jak v příštích volbách bude nesmírně důležité, aby zvítězila úcta k lidské důstojnosti, k názorům druhého a základní občanské ctnosti.

V biblické knize Tobiáš čteme známé diktum: „Co nechceš, aby jiní činili tobě, nečiň ty jim.“ Zakladatel křesťanství, Ježíš Kristus, tento výrok známý v antickém světě, vyslovil v pozitivním smyslu. Jan Masaryk ve svých rozhlasových londýnských projevech zdůraznil, že naše moderní demokracie se opírá o Ježíšův přístup k člověku. Ježíš, ne César. Porozumění, úcta a láska k člověku, to je svatováclavská tradice, nikoliv hrubá síla, neúcta a pohrdání druhým; to je cesta diktatury, nesvobody a ztráty demokracie.

V úctě s přáním všeho dobrého
Dominik kardinál Duka OP

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

11:12 Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

Konec klimatickým závazkům pro Českou republiku? Poté, co USA odstupují od Pařížské klimatické dohod…