Návrh na vytvoření bankovní unie Evropská komise předloží 11. září. „Výkonná rada vyzývá předsedu vlády Petra Nečase, členy vlády za ODS, poslance, senátory a europoslance za ODS, aby důsledně zastávali takové pozice, které Českou republiku do projektu tzv. bankovní unie nezavlečou,“ zní důležitý bod usnesení.
Nečas: Pokud budu premiérem, ČR do bankovní unie nevstoupí
Odpor ODS vůči bankovní unii prosadil za plné podpory premiéra Petra Nečase europoslanec Ivo Strejček.
„To téma tam vytáhnul Ivo Strejček a říkal, že by to mohlo mít pro nás fatální státoprávní i ekonomické důsledky na desítky let. Petr Nečas tam de facto řekl, že vstup Česka do bankovní unie jedině přes jeho mrtvolu. Abych ho citoval přesněji, tak řekl, že pokud on bude premiérem, tak Česká republika do bankovní unie nevstoupí. Členové Výkonné rady to podpořili jednomyslně. Nečas tam také řekl, že buď projde Kalouskův daňový balíček, nebo odchází,“ řekl ParlamentnímListům.cz zdroj z Výkonné rady ODS.
Cizí banky vysají vaše úspory
Europoslanec ODS Ivo Strejček již minulý týden varoval ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz před bankovní unií, kterou navrhuje Brusel. Podle něho je zde hrozba, že by zahraniční banky mohly prostřednictvím unie vysát peníze od českých střadatelů a ti by tak doplatili na zahraniční krachující banky. A podobný názor má i řada ekonomů.
Cílem bankovní unie je sjednotit chování bank. K tomu by měl sloužit nově vzniklý jednotný systém evropského bankovního dohledu i jednotný evropský systém pojištění vkladů se společnou regulací a záchranným fondem pro případ krachu bank.
Přelévání peněz ze zdravých zemí do nemocných
V současné době vykonává podle Strejčka kvalitní dohled nad našimi bankovními domy Česká národní banka. Banky v ČR jsou podle jeho názoru v dobrém stavu. „Bude-li předán dohled ČNB na nadnárodní úroveň, dojde k tomu, že onen evropský dozor ve snaze dosáhnout nápravy neblahého stavu některých bank uvnitř prostoru svého působení bude přelévat finanční prostředky z částí „zdravých“ do oblastí „infikovaných“. Českému střadateli a podnikatelskému prostředí tak hrozí, že jejich aktiva ve zdravých bankách v ČR budou nakažena „virem špatných transakcí“ svých zahraničních matek,“ varuje Strejček.
Každý současný český střadatel má své vklady pojištěny až do výše 100 tisíc eur. Snaha vytvořit jednotný nadnárodní systém pojištění vkladů tedy pro české poplatníky a majitele účtů podle Strejčka neznamená vyšší garance, ale skutečnost, že budeme svými prostředky ručit za dluhy jinde v EU.
Hazard s penězi a osudem našich občanů
„Obávám se, že EU teče do bot a chce za každou cenu a jakýmikoli prostředky vysát peníze ze zemí, kde ještě nějaké jsou. Je nutné, aby se tomu česká vláda v čele s premiérem Petrem Nečasem jasně postavila. Tady nejde již o líbivé řeči o evropské solidaritě. To už je hazard s penězi a osudem našich občanů,“ řekl ParlamentnímListům.cz minulý týden Strejček.
Evropská unie se neustále snaží získat z České republiky peníze na financování krachujícího projektu. Naposledy musela ČR Mezinárodnímu měnovému fondu na záchranu zadlužené eurozóny poskytnout garanci 38 miliard korun z devizových rezerv České národní banky.
Parlament také nedávno schválil, že v okamžiku, kdy Česká republika vstoupí do eurozóny, bude muset jen pro začátek do záchranného fondu ESM poskytnout částku ve výši zhruba 350 miliard korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík