Kdo drží poslance v šachu, aby nepoložili vládu? Odborník má odpověď

05.10.2012 17:07 | Zprávy

Česká politika se brodí v malérech obrazně řečeno po krk. Dnes už bývalý první náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška putoval do vazby, s kolegou z ministerstva ho policie odváděla z úřadu v poutech. Následovalo oznámení rezignace Jaromíra Drábka (TOP 09) k 31. října.

Kdo drží poslance v šachu, aby nepoložili vládu? Odborník má odpověď
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Ve sněmovně se schyluje k hlasování o důvěře vládě

Už před tím bylo bleskové odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), po němž následovalo neméně bleskové odvolání policejního prezidenta Petra Lessyho a stejně rychlé jmenování Martina Červíčka. Může to jedna vláda ustát? Na to se ParlamentníListy.cz zeptaly známého politologa Vladimíra Proroka.

Další skandály, například kauza Alexandra Vondry (ODS) ProMoPro nebo letadla Casa Vlasty Parkanové (TOP 09) už dokonce upadají v zapomnění, a to včetně kauzy opozičního poslance Davida Ratha (ČSSD), který jako kdyby tuto kavalkádu malérů mocných odstartoval. Může to vládu ohrozit?

Slušnost vůči voličům nebo pud sebezáchovy

„Inu, agonie trvá vždy nějakou dobu,“ prohlašuje pro ParlamentníListy.cz uvážlivě Vladimír Prorok. Neprůstřelnost našich elit je podle něj zjevně velmi vysoká, neboť žádná z těch kauz ani obratů není zatím tak silná, aby tuto vládu povalila.

„No a vzhledem k tomu, že česká veřejnost je, jak vidno, značně pasivní, a že i odbory prohlásily, že žádné další akce organizovat nebudou, zbývá tu jediná možnost, že některé z oněch navrhovaných zákonů, s nimiž vláda spojuje důvěru v ní vloženou, sněmovnou neprojdou,“ říká politolog. Osud země tak prý má v rukou těch několik poslanců z ODS, nebo některých členů LIDEM. „Na tom by mohla tato vláda skončit, ale mohou také zafungovat sebezáchovné pudy, takže se opět dohodnou a potáhnou to dál. A tuto obavu sdílím,“ dodává Prorok. Jak říká, těžko se to nyní odhaduje, protože jde skutečně o několik málo lidí. „Svou silnou většinu 118 poslanců už koalice dávno nemá,“ konstatuje.

Češi nedemonstrují. Myslí si „svý“ a zůstávají doma

A proč jsou Češi tak pasivní při prosazování svých zájmů? „Podívejte se do našich dějin. Je to takřka součást naší politické kultury. Všimněte si, že Češi skutečně málokdy vycházeli demonstrovat do ulic. Opravdu spíše vzácně,“ probírá se historickým dědictvím Vladimír Prorok. „Od Bílé hory jsme zvyklí myslet si „svý“ a zůstávat doma,“ dodává. Připomíná, že u nás se pořádně demonstruje tak jednou za dvacet let, většinou v době, kdy ten režim padá.

Na připomínku redakce, že dvacet let už tentokrát minulo, zkonstatoval Vladimír Prorok, že ten dvou až tříletý skluz se dá odečíst od doby naděje počátkem devadesátých let. „No a navíc tu máme jedenáctileté sluneční cykly, takže ono k tomu musí dojít,“ argumentuje odborník.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta přepravila v roce 2024 celkem 158,5 milionu zásilek

7:33 Česká pošta přepravila v roce 2024 celkem 158,5 milionu zásilek

Balíkovna zaznamenala rekord v poštu podaných balíků v pondělí 16. prosince, kdy do přepravy převzal…