Důvěra Čechů v armádu se zvýšila za sedm měsíců o pět procentních bodů, a v policisty a strážníky dokonce o osm. Výsledky posledního průzkumu jsou tak pro armádu vyrovnáním hodnoty z roku 2009 a spolu s ní jednoznačně nejlepším výsledkem od vzniku samostatné ČR. U státní policie se jedná o vůbec nejlepší výsledek za stejné období. Strážníci rovněž dosáhli zatím nejlepšího výsledku a poprvé se přehoupli přes padesátiprocentní hranici, ovšem důvěru v obecní a městskou policii zjišťuje STEM po výrazně kratší dobu, teprve od roku 2007.
NATO vadí voličům KSČM
"Dotazování probíhalo v době, kdy byl náčelníkem Generálního štábu Armády ČR krátce Petr Pavel a kdy nastupoval nový policejní prezident Martin Červíček, ještě před vypuknutím takzvané metanolové aféry," uvedli pracovníci STEM k výsledkům průzkumu.
Mezi domácími bezpečnostními institucemi se armáda těší dlouhodobě nejvyšší důvěře obyvatel ČR, získávala ji ale pomalu během druhé poloviny 90. let minulého století. "Policie ČR se k důvěryhodnosti propracovávala ještě obtížněji," sdělili autoři zprávy z průzkumu. První vzestup v době pořádání velkých mezinárodních akcí v Česku, zasedání MMF a Světové banky v roce 2000 či summitu NATO v roce 2002, byl jen přechodný. Trvalejší nárůst důvěry ve státní policii nastal až v letech 2007 až 2010.
Důvěra Čechů v mezinárodní bezpečnostní organizace je dlouhodobě stabilní. Mezinárodní kriminální policii Interpol nyní věří 74 procent dotázaných a Severoatlantické alianci (NATO) 54 procent. V policisty a strážníky mají obecně větší důvěru ženy než muži. Výrazněji je pak důvěra v bezpečnostní instituce ovlivněna politickými postoji. NATO pozitivně přijímají hlavně příznivci stran vládní koalice, ODS a TOP 09, a zřetelně menší důvěru k alianci mají příznivci ČSSD a především KSČM.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh