Lidé vzpomínají na staré časy, ale nemají důvod, myslí si Babišův elitní muž. A pokud jde o Kalouska...

12.09.2013 7:01 | Zprávy

ROZHOVOR Zatímco před volbami v roce 2010 vsadily Věci veřejné na popularitu Radka Johna a díky tomu se do sněmovny dostali lidé bez životních zkušeností, zvolil Andrej Babiš zcela opačný postup. Jeho ANO má v týmu více osobností, mezi nimiž zaujme královéhradecký lídr Ivan Pilný, bývalý generální ředitel Microsoftu ČR a někdejší šéf představenstva Českého Telecomu.

Lidé vzpomínají na staré časy, ale nemají důvod, myslí si Babišův elitní muž. A pokud jde o Kalouska...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adrej Babiš bude kandidovat v Praze

Vy nejste v politice úplný nováček, byl jste dokonce místopředsedou strany Občané.cz. Proč jste stranu opustil a nyní kandidujete v předčasných volbách za ANO?

Rozhodl jsem se proto, že cíle, které tenkrát chtěli a stále ještě chtějí Občané.cz a ANO pana Babiše jsou prakticky totožné, jde o zcela stejnou věc. Občané.cz do předčasných voleb nejdou a moje chuť snažit se prosadit to, co v jejich programu bylo, nezmizela. To je důvod, proč jsem vstoupil do ANO a jsem na jeho kandidátce.

ANO vzniklo i jako důsledek toho, v jakém stavu je česká společnost. Co je v ní podle vás špatně a co především je třeba změnit?

Když se podíváme do pater té politiky, tak předchozí vlády – a je jedno, jakou měli nálepku, jestli pravicovou, nebo levicovou – se zabývaly spíš přerovnáváním křesel na palubě Titaniku. Volební období bývá zpravidla čtyři roky a v jeho počátku strany nějakou dobu nedělají nic jiného, než že formují koalice. Pak se něco málo udělá, ale je to deformováno spoustou kompromisů a pak už zase každý myslí na své znovuzvolení. Takhle to nemůže fungovat. Jestli se má česká ekonomika a česká společnost někam dostat, tak to není jenom o tom nepotopit Titanic, ale nasměrovat tu loď někam dál. A to ne v horizontu vládnutí nějaké koalice, ale je nutné provést systémové změny.

Jsme vnímáni jako národ spíše levicového zaměření minimálně v tom, že Češi většinou chtějí, aby se o ně postaral stát. Souhlasíte s tím?

To není jenom specifikum České republiky, ale je to evropská tendence ukazovat na někoho prstem, ať je to moje rodina, moje firma, stát nebo společnost, která se o mě má postarat, protože na to mám „právo“. U nás je to možná zakořeněno více, protože tu ještě poměrně nedávno byl režim, který předstíral, že to dělá. Proto je to možná u nás silnější. Nicméně si myslím, že v této zemi respektují lidé stejné hodnoty jako kdekoli jinde. Chtějí bezpečnost na ulicích, chtějí zdraví, chtějí, aby byli zaměstnaní, aby ekonomika prosperovala, aby vzdělání umožňovalo jejich dětem získat zaměstnání, aby tu žili v přijatelném životním prostředí. To jsou hodnoty, které sdílí. Jen v Česku nebo i v Evropě mají lidé víc pocit, že ten, kdo by se o to měl postarat, je někdo jiný než oni sami.

Vy jste působil v několika vysokých manažerských pozicích. Jak se z toho pohledu díváte na text jednoho z hesel ANO, že Češi jsou šikovní, jen je řídí nemehla?

To je trošku nadnesené prohlášení. Ale když nebudete číst média, která žijí především z negativních zpráv, protože ty se dobře prodávají, ale budete se bavit s mladými podnikateli, s lidmi, kteří něčeho dosáhli, a to nejen v této zemi, tak té šikovnosti také uvěříte. Já takových lidí znám strašnou spoustu, takže jsem velký optimista v tom, že můžeme něco dokázat. A tihleti lidé se asi nechtějí nechat řídit, ale chtějí především to, aby jim nikdo nepřekážel. A jen tam, kde je to možné, aby jim stát pomohl. Český stát je něco jako firma. Ale když se podíváte na státní rozpočet a řeknete si, že to je byznys plán České republiky, tak s byznys plánem, který má, by v každé prosperující firmě toho člověka, který ho předkládá, vyhodili ze dveří.

I kdyby ANO dosáhlo ve volbách sebelepšího výsledku, tak samo nic nezmůže. S kým by podle vás mělo či mohlo jít po volbách do koalice, aby splnilo co nejvíce z toho, co teď slibuje voličům?

Říká se, že politika je umění kompromisu. Při tom, jak je nastaven volební systém, se těžko dá předpokládat, že by tady nějaká strana získala tak masívní většinu, aby mohla sama vládnout. To znamená, že nějaké kompromisy určitě budou, ale nesmí být v žádném případě zásadní. Vláda nemůže být ovládána panem Kompromisem jako ta předchozí a vzdávat se postupně jedné důležité věci za druhou. ANO se bude určitě držet svého prgramu a jestli to bude v opozici, nebo ve vládě, to je druhá věc. V žádném případě se zásadních věcí našeho programu nehodláme vzdát, i kdybychom kvůli tomu skončili v opozici.

Ivan Pilný, lídr Babišova hnutí ANO v Královéhradeckém kraji

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: V Temelíně vyměnili zařízení, které vyrábí elektřinu pro desetinu České republiky

13:28 ČEZ: V Temelíně vyměnili zařízení, které vyrábí elektřinu pro desetinu České republiky

Od roku 2019 vyrobil 42,8 TWh bezemisní elektřiny a ušetřil vypuštění téměř 35 miliónů tun CO2. Teď …